Artykuły

Wrocław. Teatr Bouffes du Nord pokaże w Instytucie Grotowskiego spektakl "The Prisoner"

Francuski Teatr Bouffes du Nord w koprodukcji z Instytutem Grotowskiego zaprezentuje we Wrocławiu spektakl "The Prisoner" w reżyserii Petera Brooka i Marie-Helene Estienne. Widzowie zobaczą go w nowo otwartym Centrum Sztuki Piekarnia między 25 a 27 kwietnia.

Spektakl paryskiego teatru "The Prisoner" - który swoją premierę miał w marcu ubiegłego roku w Teatrze Bouffes du Nord - opowiada o mężczyźnie, który samotnie siedzi przed więzieniem. Nie jest znana jego tożsamość, ani powód, dla którego tam się znalazł.

Jak wyjaśnił w zapowiedzi spektaklu reżyser, inspiracją dla powstania sztuki było spotkanie, jakie odbył w Afganistanie z młodym człowiekiem należącym do niewielkiego religijnego bractwa. - Ów mężczyzna popełnił niewypowiedzianą zbrodnię, ale jego mistrz przekonał sędziego, aby wydał wyjątkowy wyrok. Mężczyzna ma odsiadywać karę nie w więzieniu, ale vis-a-vis więzienia, nieustannie opierając się pokusie odejścia - powiedział.

Spektakl będzie we Wrocławiu prezentowany w ramach prowadzonego przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego od 2010 roku programu "Masters in Residence".

Pokazy przystawień odbędą się w nowej przestrzeni Instytutu - Piekarni, mieszczącej się w dawnym budynku piekarni garnizonowej przy ul. Księcia Witolda na Kępie Mieszczańskiej. Od 2013 r. budynek, wpisany do rejestru zabytków, należy do firmy Archicom. - O takim miejscu marzyliśmy już od dawna - mówił na konferencji prasowej dyrektor wrocławskiego Instytutu Grotowskiego Jarosław Fret.

- Z rokiem 2009, który został przez UNESCO ogłoszony rokiem Jerzego Grotowskiego, Instytut zrozumiał swoją funkcję na nowo. Zaczęliśmy poszerzać swoją działalność. Wtedy już marzyło nam się miejsce, które będzie pod naszą opieką, a także będzie sprzyjało rozwojowi teatru we Wrocławiu. W 2016 roku zaczęliśmy pracować nad perspektywą otwarcia Piekarni. Nasze myślenie o teatrze zasługuje właśnie na takie miejsce - wyjaśnił dyrektor.

Przypomniał, że Instytut Grotowskiego z teatrem Bouffes du Nord współpracuje już po raz trzeci. - Wybrałem ten spektakl nieprzypadkowo, ponieważ jego prostota i fundamentalna jakość najlepiej opowie nam o tej przestrzeni. On w tą przestrzeń po prostu wchodzi - dodał.

- Oprócz programów, takich jak Masters in Residence który realizujemy we współpracy z wybitnymi mistrzami teatru, chcemy w nowej przestrzeni otworzyć się bardziej na teatr offowy - zapowiedział Fret.

Dyrektor wydziału kultury UM Wrocławia Jerzy Pietraszek zwrócił uwagę, że obiekt przez kilkadziesiąt lat stał niewykorzystany z powodu braku funduszy i pomysłu na wykorzystanie. - Ta dobra koncepcja powstała w roku 2016 i została zrealizowana. Dołożyliśmy swój wkład w ten projekt - jako Urząd Miejski Wrocławia - przekazując Instytutowi ponad 1,6 mln zł na wkład własny do projektu europejskiego, który w całości wynosił 4 mln zł. Reszta to zasługa Archicomu - mówił dyrektor.

Spektakl powstał w koprodukcji z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, National Theatre w Londynie, Ruhrfestspiele w Recklinghausen, Yale Repertory Theatre w New Haven oraz Theatre for a New Audience w Nowym Jorku.

Reżyser spektaklu Peter Brook urodzony w 1925 r. w Wielkiej Brytanii ma na swoim koncie wybitne osiągnięcia w dziedzinie teatru, opery, filmu i literatury o tematyce teatralnej. W 1943 r. wyreżyserował w Londynie swoją pierwszą sztukę i od tego czasu zrealizował ponad siedemdziesiąt przedstawień w Londynie, Paryżu i Nowym Jorku.

W 1971 roku utworzył z Micheline Rozan Międzynarodowy Ośrodek Poszukiwań Teatralnych w Paryżu, którego stałą siedzibą stał się w 1974 roku Teatr Bouffes du Nord.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji