Artykuły

Nominacje do nagrody

Laureatem prestiżowego wyróżnienia Norwidowskiego przyznawanego przez samorząd województwa mazowieckiego za całokształt twórczości - Nagrody "Dzieło życia" - został w tym roku znakomity reżyser, eseista i pedagog Erwin Axer.

Doceniony został m.in. za nietuzinkowość, której - zdaniem kapituły - wpływ na jakość polskiej sztuki teatralnej jest nieoceniony. Decyzję o przyznaniu mu nagrody uzasadniono również tym, że mimo iż artysta wycofał się z pracy reżyserskiej, nadal wpływa na rzeczywistość teatralną poprzez publikacje szczególnie spisane w czterech tomach wspomnień "Ćwiczenia z pamięci".

"Podczas gdy większość warszawskich reżyserów tworzy w stylu tak zwanego realizmu rozrywkowego, którego przykłady mamy również na deskach Współczesnego, starszy o pokolenie twórca atakuje nasze przyzwyczajenia do teatru przyjemnego. Jego teatr jest przykry, ale przez to prawdziwy" - pisał w 1999 r. na łamach prasy Roman Pawłowski. *

Kapituła Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida wyłoniła również nominowanych do Nagrody im. C K. Norwida za 2007 rok w poszczególnych dziedzinach sztuki: muzyka, literatura, sztuki plastyczne i teatr.

Zbigniew Jerzyna za tom wierszy "Zatacza się krąg" (wyd. Adam Marszałek) oraz Stefan Jurkowski za tom wierszy "Codzienny plac zabaw" (wyd. Adam Marszałek) i Kazimierz Świegocki za książkę "Norwid i poeci Powstania Warszawskiego" (Instytut Wydawniczy PAX) zostali nominowani w kategorii "literatura".

W sekcji muzyki nominowano Andrzeja Bieńkowskiego za wydane w formie płytowej i książkowej "Czas harmonii Pierwsi hamomsei" oraz "Mety grają! Kapela z Gliny". Pozostali nominowani w tej kategorii to Jadwiga Mackiewicz za zorganizowanie 48 sezonu "Koncertów dla dzieci" w Filharmonii Narodowej oraz Henryk Wojnarowski za wykonanie muzyczne przez Chór Filharmonii Narodowej VII Symfonii Krzysztofa Pendereckiego "Siedem Bram Jerozolimy", wydanej na CD.

W kategorii sztuki plastyczne nominowano Barbarę Falender za wystawę retrospektywną "Barbara Falender" w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Ryszarda Hungera za indywidualną wystawę "Malarstwo" w Galerii Studio w Warszawie oraz Grzegorza Morycińskiego za wystawę "Chwile blasku i cienia" (Galeria Senatorska w Warszawie).

Krystyna Janda za rolę Winnie w spektaklu "Szczęśliwe dni" w reż. Piotra Cieplaka (Teatr Polonia w Warszawie) ma szansę otrzymać nagrodę w kategorii "teatr". Pozostali nominowani to Dominika Kluźniak za rolę Pippi Pończoszanki w spektaklu"Pippi Pończoszanka" w reż. Agnieszki Glińskiej (Teatr Dramatyczny w Warszawie) oraz Danuta Szaflarska za rolę Babki w przedstawieniu "Daily soup" w reż. Małgorzaty Bogajewskiej (Teatr Narodowy w Warszawie).

Nazwiska laureatów zostaną ogłoszone na uroczystej gali, która odbędzie się tradycyjnie w dniu urodzin Norwida, 24 września, na Zamku Królewskim w Warszawie.

*Erwin Axer od początku kariery reżyserskiej poszukiwał dramatów, które w znakomity sposób odzwierciedlają naturę człowieka. Dlatego swoje zainteresowania skierował na dramaturgię zachodnią (O Neill, Williams, Sartre, Brecht), a w polskiej cenił Mrożka, Kruczkowskiego, Lutowskiego. Słynie z niezwykłej czujności na detale. Jego uwagi co do siły głosu, ustawienia rąk czy rekwizytu, mogą zmienić sens roli i sztuki.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji