Artykuły

Wrocław. Nominowani do Paszportów Polityki

Tygodnik "Polityka" ogłosił właśnie listę twórców nominowanych do tegorocznych Paszportów. Wśród nich są wrocławianie. Laureatów nagród poznamy podczas gali, która odbędzie się 9 stycznia 2018 r.

Paszporty "Polityki" obchodzą w tym roku jubileusz ćwierćwiecza. Od 1993 r. uhonorowano nimi 147 twórców, dwa razy przyznano nagrodę ex aequo i raz pozaregulaminową nagrodę specjalną. Paszporty przyznawane są za "nieuleganie modom i środowiskowym naciskom, uważne wysupływanie najbardziej wartościowych dokonań, ale i z przekonania, że młoda kultura jest dobrem, które należy wspierać i promować".

Tygodnik ogłosił właśnie listę nominowanych w tym roku. Będą walczyć w siedmiu kategoriach: film, teatr, literatura, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna i kultura wizualna. Nominowanych wyłaniają uznani krytycy kulturalni, w przeddzień gali wręczenia nagród kapituła złożona z dziennikarzy "Polityki" wybiera laureatów. Tych ostatnich poznamy 9 stycznia. Wśród nominowanych są wrocławscy twórcy.

Muzyka popularna: Marek Pędziwiatr

Ten pianista, wokalista, raper, DJ i producent urodził się w 1987 r. w Świnoujściu. Ukończył Wydział Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, ale osiadł we Wrocławiu i to z tutejszymi muzykami prowadzi większość swoich projektów. Jednym z nich jest Electro-Acoustic Beat Sessions, zespół nagrodzony nagrodą kulturalną Warto naszej redakcji. Skład wydał album "Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)" zawierający wychodzące poza konwencję jazzu wersje mniej znanych kompozycji polskiego pianisty. Na krążku słychać m.in. rap Marka Pędziwiatra. Album doceniło środowisko jazzowe - grupa znana wcześniej w kręgach hip-hopu trafiła na okładkę "Jazz Forum" i na jubileuszową trasę koncertową "Giganci polskiego jazzu". Kilka dni temu zespół otrzymał Wrocławską Nagrodę Muzyczną.

Pod szyldem Night Marks Electric Trio Pędziwiatr wraz z Adamem Kabacińskim i DJ-em Piotrem Skorupskim prowadzi działalność producencką. Byli współautorami nowej płyty Pauliny Przybysz, nagrywają z nią i z jej siostrą Natalią pod szyldem Archeo, wydali w tym roku jako Night Marks album "Experience". Sam Pędziwiatr współpracował m.in. z Michałem Urbaniakiem w najnowszej inkarnacji legendarnego projektu Urbanator.

W tej kategorii nominowani są też krakowski zespół Hańba! oraz kompozytor, skrzypek i producent Stefan Wesołowski.

Film: Jagoda Szelc

Reżyserka i scenarzystka została nominowana za swój pełnometrażowy debiut "Wieża. Jasny dzień". Urodziła się w 1984 r. we Wrocławiu. Ukończyła tu grafikę na ASP, a w tym roku Wydział Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi. Jest autorką 10 krótkometrażowych etiud fabularnych i dokumentalnych. Kręcona w Bystrzycy Kłodzkiej na Dolnym Śląsku "Wieża. Jasny dzień" podejmuje temat odbudowywania siostrzanych relacji i stopniowo zamienia się w metaforę filozoficzno-religijną o nawiedzeniu, mroku, zombie i tricksterze. Małgorzata Sadowska w uzasadnieniu nominacji napisała, że Szelc "egzorcyzmuje rodzinę i Polskę, przywołuje duchy, wprowadza w trans, wybudza uśpione w ludziach i pejzażu energie, leczy traumy. To, co wyprawia, to nawet nie jest reżyseria, to czysty szamański rytuał. Polskie kino doczekało się swojej szeptuchy". Szelc ma już pomysł na kolejny autorski film o intrygującym tytule "Delikatny balans terroru". Scenariusz do niego otrzymał II Nagrodę Mazowieckiego Konkursu Scenariuszowego "Script Wars".

Wrocławianka rywalizuje z Piotrem Domalewskim, reżyserem filmu "Cicha noc", i Pawłem Maśloną, który wyreżyserował "Atak paniki".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji