Artykuły

Warszawska Premiera Literaka: Miniatury Erwina Axera

Drukowane w "Dialogu" miniaturowe opowiadania i eseje złożyły się na wydaną w Państwowym Instytucie Wydawniczym książkę Erwina Axera "Ćwiczenia pamięci. Seria druga". Otrzymała ona nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej jeszcze w ub. roku, jako najlepsza książka grudnia. Autor, znakomity reżyser teatralny, przebywał wtedy w Hamburgu, gdzie realizował swój kolejny spektakl. Dopiero 12 bm. mogło się więc odbyć w warszawskim Klubie Księgarza wręczenie nagrody.

- Ta książka - powiedział w trakcie spotkania Jerzy Koenig - jest pożegnaniem z odchodzącym światem, w którym dla jednych - jak u Mrożka - byliśmy Zachodem Wschodu, dla drugich zaś Wschodem Zachodu. Jak każde pożegnanie z natury rzeczy jest smutna, ale i pogodna, ho pisana ze zrozumieniem świata, w którym przyszło żyć jej autorowi.

Pierwsze "Ćwiczenia pamięci", wydane w 1984 r. krytycy nazwali "felietonową autobiografią sięgającą miary Alfabetu wspomnień Antoniego Słonimskiego".

I w nowej książce 73-letni dziś twórca wielkości Teatru Współczesnego, uczeń Schillera, reżyser wielu znakomitych przedstawień dzieli się wspomnieniami ze swojego bogatego życia. Przedstawia więc Wiedeń, w którym przyszedł na świat i do którego po wielu latach wrócił, Lwów przedwojenny i okupowany kolejno przez dwóch najeźdźców, powojenną Łódź, a potem Warszawę. Znajdziemy w "Ćwiczeniach z pamięci. Serii drugiej" portret Adama Tarna i opis sztuki aktorskiej Haliny Mikołajskiej, uwagi o Schillerze i Swinarskim. wiele anegdot i refleksji, po szczypcie filozofii, ironii i przekory, gdy pisze Axer np. o pożytkach płynących z cenzury. Wczorajszy wieczór honorował Erwina Axera i jego książkę - laureatkę sprzed trzech miesięcy. Nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej za marzec otrzymała natomiast powieść Janusza Krasińskiego "Na stracenie" wydana przez białostocki "Versus". Spotkanie autorskie z tej okazji odbędzie się w Klubie Księgarza 26 bm. o godz. 17.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji