Artykuły

Oko w oko z artystą

W ostatnią sobotę karnawału krakowski Dia­log wystawił trzecią premierę w tym sezonie. Grudziądzki teatr tętnił życiem od wieczora do rana, bowiem po spektaklu odbył się bal.

Frekwencja dopisała. Na widowni zasiadł m. in. prezydent Grudziądza Bożesław Tafelski z małżonką. Przedstawienie trwało godzinę i 40 minut, ale zo­stanie zapewne skrócone, m. in. przez przyspiesze­nie tempa akcji. Wystąpili: Beata Wojciechowska (Narrator i Karczmarka), Jacek Milczanowski (Pan) i Tomasz Piasecki (Kubuś Fatalista).

"Kubuś Fatalista" według D. Diderota, w reżyserii T. Piaseckiego był trzecią, ale nie ostatnią premierą tego sezonu. Otwierając wraz z dyrektorką CK Teatr Krystyną Nowak bal, lider Dialogu Edward Żentara zapowiedział czwartą premierę - "Lekcję" Ionesco, przygotowywaną wspólnie z Teatrem Polskim w Szczecinie. Odbędzie się ona za około 2 miesiące.

Tymczasem publiczność dzieliła się wrażeniami po "Kubusiu". Grudziądzcy miłośnicy teatru mieli oka­zję, na wspólnym balu po przedstawieniu, bezpośred­nio opowiedzieć reżyserowi i aktorom, jak odebrali sztukę. Z reguły podobała się gra aktorów, niektóre sceny (zwłaszcza jedna - w małżeńskim łożu) i zmie­niający się układ elementów scenografii. Kłopoty byty natomiast ze śledzeniem niektórych, dość zawiłych historii opowiadanych zwłaszcza przez Karczmarkę. To budujące, że widzowie zaangażowali się w ocenę spektaklu, analizowali jego elementy i odczuwali po­trzebę podzielenia się swoimi uwagami z artystami. I o to właśnie idzie w owych popremierowych bankie­tach i balach, podczas których mówi się o sztuce, a bezpośredni kontakt z aktorami i reżyserem jest dla widzów atrakcją i silniej wiąże ich z teatrem.

W trakcie balu odbyła się licytacja jednej z prac wykonanych podczas wakacyjnych plenerów grupy twórców amatorów pracujących pod kierunkiem arty­sty plastyka Alego Sladka. Pod młotek poszła grafi­ka Eweliny Oskroby. Kupił ją za 1200 zł Janusz Ponikowski (Ekobud), wiceprezes Kuntersztyna/GKM. Powiedział: - Uważam, że należy popierać szczytny cel, jakim jest odradzanie teatru w Grudzią­dzu. Dlatego wziąłem udział w licytacji. Chcę też podkreślić, że z przyjemnością, wraz z całym moim towarzystwem, uczestniczymy w tym teatralnym święcie. Panuje tu wspaniała atmosfera... Pieniądze z licytacji przeznaczone zostaną na zbliżający się konkurs na koleiny sezon teatralny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji