Artykuły

Łódź. Dziś opadnie malowana kurtyna

Tego jeszcze w Łodzi nie było! Od dziś, 27 marca, łódzki Teatr Powszechny ma kurtynę, która jest ogromnym obrazem [na zdjęciu].

Malarska kurtyna ma wymiary 8 x 4,6 metra. Gigantyczne płótno sprowadzono aż z Belgii. Olejny przybity do drewnianego stelażu będzie spuszczany i podnoszony na sznurach.

Jak powstała kurtyna? Pomysł należy do dr Krzysztofa Cichonia, historyka sztuki. Do idei zapalił się Andrzej Walczak, właściciel galerii Atlas Sztuki. Realizację idei powierzono Piotrowi Naliwajce, uczniowi Jerzego Dudy-Gracza, mistrzowi malarstwa realistycznego. Projekt kurtyny, zatytułowanej "Zdumiewająco nieprzemysłowy duch" znalazł się wśród prac artysty, eksponowanych na wystawie "Tylko wielkie obrazy" w styczniu 2005 r.

- Dziś malarstwo realistyczne uznawane jest za gorszy nurt sztuki, ale publiczności bardzo się podoba - mówi Jacek Michalak, prezes Atlasa Sztuki. - A Piotr Naliwajko odniósł ogromny komercyjny sukces poza granicami Polski.

Realistyczne malarstwo nawiązuje do XIX wieku, w którym były modne malarskie kurtyny. - Chcemy zadać prowokacyjne pytanie: czy we współczesnym świecie jest jeszcze miejsce na malarstwo realistyczne? - uzupełnia Michalak - A zwłaszcza we współczesnym teatrze, dążącym do ascezy?

Dlaczego malarska kurtyna trafiła do Teatru Powszechnego? Scena mieści się przy ul. Legionów, czyli na dawnej ul. Konstantynowskiej, gdzie istniał Teatr Wielki Fryderyka Sellina. W 1901 r. gościł w nim Henryk Siemiradzki, twórca malarskich kurtyn dla teatrów w Krakowie i we Lwowie. Zgodził się wtedy stworzyć podobne dzieło dla Łodzi. Nie zdążył przed śmiercią wypełnić tego zobowiązania. W życie wprowadził je dopiero Atlas Sztuki.

- Bardzo cieszę się z tego prezentu. Nie mam wątpliwości, że sztuka malarska może tworzyć symbiozę ze sztuką teatru - nie kryje entuzjazmu Ewa Pilawska, dyrektor Teatru Powszechnego.

13 marca - po roku pracy nad płótnem - kurtyna przyjechała do Teatru Powszechnego. - Wnętrze w czerni i stonowanej zieleni znakomicie oprawia kurtynę. Dzieło cechuje wielka harmonia barw: to właściwie jeden kolor, rozciągnięty na wiele walorów - ocenia dyrektor Pilawska.

Termin inauguracji kurtyny nie jest przypadkowy - 27 marca tot Międzynarodowy Dzień Teatru. Opadnięcie kurtyny "Zdumiewająco nieprzemysłowy duch" Piotra Naliwajki stanie się kulminacją napisanej specjalnie na tę okazję miniatury dramatycznej. Tekst Krzysztofa Kopki "Dramacik" wyreżyserował Jacek Głomb.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji