Artykuły

Świętowanie spektaklami

Teatr Przedmieście zaprasza do wspólnego świętowania jubileuszu 15-lecia istnienia tej pierwszej niezależnej sceny teatralnej na Podkarpaciu. Jak świętuje jubilat? Przygotował dla publiczności teatralną ucztę złożoną ze spektakli własnych i zaproszonych na tę okazję gości.

Obchody jubileuszu rozpoczęły się w czwartek w siedzibie teatru przy ul. Reformackiej 4 w Rzeszowie promocją wyjątkowego wydawnictwa pt. Ceremonie pamięci. 15 lat Teatru Przedmieście. To publikacja dokumentująca działania artystyczne teatru na przełomie lat. Wśród autorów są naukowcy, recenzenci, artyści i dziennikarze, m.in. Michał Mizera, Roman Siwulak, Anna Jamrozek-Sowa, Alina Bosak i Magdalena Mach.

Jubileusz potrwa do niedzieli i dopiero się rozkręca. Dziś o godz. 18 Teatr Pijana Sypialnia pokaże spektakl Osmędeusze Mirona Białoszewskiego, który nazywa się „współczesnymi Dziadami". Akcja dramatu przenosi nas pod bramę Cmentarza Powązkowskiego. Miejsce niezwykłe. Spotykamy tu Wianczarki, które swoimi wspomnieniami i podwórzowymi przyśpiewkami niejako wywołują duchy dziwnych postaci z przeszłości. Wszystkich elektryzuje temat tajemniczej miłości Teosi i żonglera — Sylwestra. Ale uwaga! Mówi się, że w okolicy zjawiła się Katakumbowa, czyli tajemnicza władczyni cmentarza. Sylwester musi mieć się na baczności. W miarę jak opowieść nabiera tempa, nic nie jest już pewne. Fakty mieszają się z legendami i plotkami. Przedwojenna Warszawa opisana przez Mirona Białoszewskiego w Osmędeuszach tańczy, śpiewa. Świat złodziejaszków, handlarzy, artystów cyrkowych i żebraków jest niezwykle zaskakujący i zabawny. Aktorzy wcielają się w osiemnaście postaci, a wszystkiemu towarzyszą podwórzowe ballady znane niegdyś na warszawskich podwórkach.

W piątek o godz. 20 zaprezentuje się sam jubilat, Teatr Przedmieście w najbardziej radosnej i zwariowanej ze swoich sztuk — Circus Paradise. Przekształcą teatr w budę jarmarczną, a sami staną się trupą wędrownych komediantów, którzy bawią i wzruszają prostymi, a czasem absurdalnymi opowieściami o życiu wg Parad Jana Potockiego i Dekameronu Giovanniego Boccaccia.

W sobotę o godz. 18 — znowu Teatr Przedmieście, tym razem z niezwykłą Podróżą, napisaną według fragmentów wielkiej trzytomowej powieści Tomasza Manna Józef i jego bracia. Spektakl jest kameralną opowieścią o odkrywaniu własnego powołania, o podróży w głąb siebie, o zagubionej gdzieś bliskiej relacji z Bogiem. To artystyczna uczta.

W niedzielę — mocne zakończenie jubileuszu. O godz. 18 na scenie Przedmieścia pojawi się wybitna aktorka Irena Jun z Wieczorem beckettowskim. To czternastominutowy gwałtowny monolog, gorączkowa spowiedź odzyskującej zdolność mowy. żyjącej dotąd poza światem kobiety. Irena Jun, w wyreżyserowanym niegdyś przez Antoniego Liberę tryptyku wzbudziła zachwyt publiczności i krytyków; teraz mamy szansę oglądać dwie jego przejmujące części.

A o godz. 20 uroczystości zakończy nastrojowa i jedna z najlepszych sztuk Teatru Przedmieście, wielokrotnie nagradzana, autorska Obietnica Anety Adamskiej. Scenariusz spektaklu został napisany na podstawie wątków autobiograficznych. Jest to poetycka, metafizyczna historia o matczynej miłości i walce o życie dziecka.

Organizatorami jubileuszu są Teatr Przedmieście i Galicyjskie Towarzystwo Edukacyjne GATE. Jubileusz otrzymał dofinansowanie z budżetu Gminy Miasto Rzeszów.

Można rezerwować miejsca pod numerem teł. 667 714 730.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji