Artykuły

Klasyki Tuwima na scenie

Słoń Trąbalski, Lokomotywa i Ptasie radio — to tylko niektóre tytuły, jakie zagoszczą na letniej scenie Teatru Muzycznego w Lublinie. W piątek zobaczymy tam spektakl Tuwimowo, czyli bajkowa kraina pana Juliana.

To dynamiczne przedstawienie zrealizowane po raz pierwszy z okazji Roku Juliana Tuwima. W scenariuszu znalazły się dowcipne inscenizacje najbardziej znanych utworów poety. Widzowie przypomną sobie m.in. Lokomotywę, Ptasie radio i Zosię Samosię. W repertuarze znalazły się też: Pan Hilary, Rzepka, Pan Tralaliński, Ptasie plotki i wiele innych tytułów stworzonych przez polskiego poetę. Teksty utworów przeplatają się tu z piosenkami z muzyką Witolda Lutosławskiego. Spektakl zrealizowany jest przez aktorów Teatru Proscenian. Za scenariusz i reżyserię odpowiada Urszula Lewartowicz, absolwentka Wydziału Reżyserii PWST w Krakowie. Scenografię i kostiumy przygotowała Mariola Zagojska. Na scenie wystąpią: Dorota Szostak-Gąska, Klaudia Irga, Urszula Lewartowicz, Mariola Zagojska, Jakub Gąska, Łukasz Drozd, Bartosz Pietrzyk i Agnieszka Schulz-Brzyska.

Julian Tuwim był jednym z najważniejszych polskich poetów. Oprócz wierszy dla dzieci tworzył także teksty kabaretowe, polityczne i libretta. Był współautorem i redaktorem pism literackich i satyrycznych, m.in. „Skamander", „Wiadomości Literackie" i „Cyrulik Warszawski". Znany był ze swojego specyficznego humoru objawiającego się bystrością umysłu i świeżością. Świeżości tej szukał najczęściej w języku, głównym narzędziu modernizmu, a szczególnie postmodernizmu. Poezja Tuwima uważana jest za jedną z najtrudniejszych ze względu na częste gry słów czy zwielokrotnienia znaczeń jednego wyrazu. Oprócz dzieł charakteryzujących się niebywałym pięknem i kulturą słowa, Tuwim tworzył też wiersze pisane językiem potocznym czy wprost wulgarnym, np. Do prostego człowieka czy Wiersz, w którym autor grzecznie, ale stanowczo uprasza liczne zastępy bliźnich, aby go w dupę pocałowali.

Koncert Tuwimowo, czyli bajkowa kraina Pana Juliana w piątek, 26 sierpnia w Teatrze Muzycznym o godz. 18. Bilety w cenie 20 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji