Artykuły

Wallenstein w Teatrze Wybrzeże

Wczoraj w Teatrze "Wyb­rzeże" odbyła się konferencja prasowa nt. przygotowywanej polskiej prapremiery trylogii dramatycznej Fryderyka Schillera "Wallenstein". Trzyczęściowy dramat nie był nigdy do­tąd w całości wystawiany przez polskie teatry; dawniej grywano najczęściej jego część trzecią, funkcjonującą jako dzieło osobne.

Trylogia historyczna stano­wi obraz wojny trzydziestolet­niej. "Obóz Wallensteina" po raz pierwszy został wystawio­ny w 1798 roku, dwie następne części - "Dwaj Piccolomini" i "Śmierć Wallensteina" w 1799 roku. Reżyser gdańskiego przedstawienia, Krzysztof Babicki, zwrócił uwagę na pro­blem obecności wielkiej klasyki, nie tylko narodowej, w teatrze polskim. Teatrowi przypada tu także funkcja edukacyjna. Poza tym rezygnacja z klasyki spowodowałaby w skrócie mówiąc, zanik sztuki aktorskiej. Dokonywanie wyboru z tkwiącego w tych tekstach bogactwa możliwości psychologicznej interpretacji, jest powrotem do kanonu teatru i odświeża psychicznie realizatorów. Rezygnacja z klasyki groziłaby nam - zauważył Babicki - sprowadzeniem teatru do pokazywania obrazków i reżyserowania i grania sposoba­mi. Widownia powinna nie tylko oglądać, ale i słuchać w teatrze tekstu.

Celem, jaki przyświeca reżyserowi, jest rozmowa poprzez Schillera z widzem.

Premiera zapowiadana jest w połowie marca, przedstawienie przypuszczalnie trwać bę­dzie 4 godziny. W roli tytułowej wystąpi Stanisław Michalski. Autorką scenografii jest Anna Rachel. Muzykę skomponował Andrzej Głowiński.

Autorem przekładu dwóch pierwszych części jest Jacek S. Buras - pierwszy laureat ustanowionej niedawno nagrody im. Stanisława Hebanowskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji