Artykuły

Olsztyn. Inspektor Tyrlika Kreacją Roku

Rola Marcina Tyriika w "Klaunie" zdobyła tytuł Teatralnej Kreacji Roku. To była nagroda publiczności w plebiscycie "Gazety Olsztyńskiej". Laureat odebrał ją podczas gali kończącej XXIII Olsztyńskie Spotkania Teatralne.

Marcin Tyrlik w "Klaunie", śmieszno-gorzkiej sztuce Pavla Kohouta, zagrał Inspektora Maneżu. I ta rola zwyciężyła w plebiscycie na Teatralną Kreację Roku. Nagrodę na uroczystej gali zorganizowanej w sobotę w Teatrze im. S. Jaracza wręczyła Ewa Bartnikowska, redaktor naczelna "Gazety Olsztyńskiej".

Przypomnijmy, że nominowani do nagrody byli również Maciej Mydlak, Eddie w "Układzie", oraz Grzegorz Gromek, Ojciec Flotę w "Czerwonych nosach".

To pierwsza Kreacja w karierze Marcina Tyriika. Absolwent Studia Aktorskiego w Teatrze im. Jaracza pracuje już prawie 10 lat. Można go oglądać w "Amadeuszu", "Czerwonych nosach" i "Opowieściach Lasku Wiedeńskiego".

O roli w "Klaunie" mówi, że od pierwszego czytania sztuki coś między nim a Inspektorem Maneżu zaiskrzyło. - Choć "Klaun" to spektakl kondycyjny, bardzo ciężki fizycznie - powiedział nam aktor. - Uwielbiam role komediowe - dodał. - Zresztą nawet w najsmutniejszej postaci zawsze można znaleźć coś wesołego.

Giovanny Castellanos, który "Klauna" wyreżyserował, był bardzo dumny z aktora. - Marcin zawsze bardzo ciężko pracuje - podkreślił. - I zawsze, nawet jeśli rola jest mała tekstowo, jest genialna w wykonaniu.

Marcin Tyrlik w życiu poza-teatralnym pasjonuje się elektroniką i sprzętem audiowizualnym. - Kolekcjonuję go i ulepszam - tłumaczył. - Fascynują mnie też "Gwiezdne wojny" i wszystko, co ich dotyczy, od literatury po gadżety. Mam dwa świetlne miecze i hełmy Vadera.

Gala zorganizowano na zakończenie XXIII Olsztyńskich Spotkań Teatralnych i z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. I ludzie teatru świętowali. Aktor Marcin Kiszluk odebrał nagrodę marszałka województwa, Cezary Ilczyna otrzymał nagrodę wojewody, Irenę Telesz-Burczyk nagrodził prezydent Olsztyna. Rada Miasta Olsztyna swoją nagrodę przekazała Lidii Okuszko, pracującej w teatrze od 1994 roku, szefowej biura obsługi widzów. Telewizja Polska nagrodziła Artura Sterankę, pięciokrotnego laureata Teatralnej Kreacji Roku, aktora, który wystąpił m.in. w "Czterech nocach z Anną" i "Papuszy". Słuchacze Polskiego Radia uhonorowali Marcina Tyriika. Srebrne Maski otrzymali sponsor teatru koncern Michelin oraz wierni widzowie - dyrekcja i uczniowie Zespołu Szkół Gastronomiczno-Spożywczych w Olsztynie. Janusz Kijowski, dyrektor teatru, swoją nagrodę wręczył Dorocie Szmajdzie, koordynatorce pracy artystycznej, oraz Tomaszowi Wilczewskiemu, kierownikowi pracowni ślusarskiej.

Po raz pierwszy przyznano stypendium im. Andrzeja Starkiewicza. Ufundowała je wdowa po olsztyńskim przedsiębiorcy. Stypendium Odkrycie Roku otrzymał Dawid Dziarkowski, odtwórca Mozarta w sztuce "Amadeusz".

Na zakończenie XIII OST, podczas których widzowie obejrzeli 10 spektakli, wystąpili Rafał Rutkowski i Adam Woronowicz. Zaprezentowali widowisko "Depresja komika". Rutkowski opowiadał o swych problemach, a psychoterapię prowadził Woronowicz.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji