Artykuły

Kraków. Grzegorz Niziołek laureatem Nagrody im. Jana Długosza

Grzegorz Niziołek autor książki "Polski teatr Zagłady" otrzymał w czwartek, podczas 18. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie, Nagrodę im. Jana Długosza przyznaną za najlepszą książkę humanistyczną 2013 r.

Nagrodę wręczyli autorowi podczas gali w Teatrze im. Juliusza Słowackiego prezes Targów w Krakowie Grażyna Grabowska i wiceprezes Paweł Nikliński.

Prof. Niziołek otrzymał statuetkę dłuta prof. Bronisława Chromego i 30 tys. zł - ufundowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Statuetkami nagrodzone zostały także Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego i Wydawnictwo Krytyki Politycznej, które opublikowały książkę.

"Polski teatr Zagłady" należy do tych rzadkich jeszcze, a bardzo potrzebnych książek, które rozbrajają +miny+ polskiej pamięci i historii, oczyszczają pole teraźniejszości z zalegających w niej "niewybuchów" i toksycznych skażeń przeszłości - mówił podczas uroczystości prof. Ryszard Nycz, uzasadniając tegoroczny wybór jury.

- Zamiecione pod dywan rachunki krzywd, ślady win, wstydliwe, niezałatwione sprawy - niczym trupy schowane w szafie - w końcu wypadają, bądź przynajmniej nie dają o sobie zapomnieć. "Polski teatr Zagłady" wskazuje drogę, jak przez oryginalne, niekiedy wirtuozowskie, analityczne przepracowanie zbiorowej pamięci tego traumatycznego doświadczenia można poradzić sobie z tym problemem - powiedział prof. Nycz. Podkreślił, że książka jest świetnie napisana, edytorsko opracowana i wydana, "przykuwa uwagę i angażuje wrażliwość czytelnika od pierwszej do ostatniej strony" .

Prof. Nycz dodał, że książka Niziołka otwiera przestrzeń otwartego sporu - pozbawioną dogmatów, urazów i kompleksów - o tym, co dziś i jutro najważniejsze dla jednostek i dla zbiorowości. "Jeśli szukać społecznej racji bytu dla humanistyki dzisiejszej, to trudno znaleźć lepszą" - zaznaczył.

Grzegorz Niziołek mówił, że żadna inna książka nie pochłonęła go tak bardzo jak ta, nad którą pracował kilka lat.

Konkurs, który ma wyłonić najbardziej wartościowe publikacje z zakresu humanistyki wydane w poprzednim roku kalendarzowym, jest organizowany od 1998 r. Nagrodę im. Jana Długosza otrzymali m.in. prof. Barbara Skarga, prof. Stefan Swieżawski, prof. Jan Błoński, prof. Hanna Świda-Ziemba.

W tym roku jury w składzie: prof. Władysław Stróżewski (przewodniczący), prof. Ryszard Nycz, prof. Jan Ostrowski, prof. Leszek Polony, prof. Piotr Sztompka, prof. Jerzy Wyrozumski nominowało 10 publikacji spośród 47 zgłoszeń.

Do nagrody nominowani byli: Edward Balcerzan, Włodzimierz Bolecki, Anna Dettloff, Agata Dziuban, Małgorzata Janicka-Słysz, Piotr Juszkiewicz, Adam Leszczyński, Piotr Perkowski, Danuta Ulicka i Grzegorz Niziołek.

Organizatorem konkursu są Targi w Krakowie, a w promocję książek humanistycznych włączył się Empik.

Przed rokiem nagrodzony został historyk i politolog Jerzy Holzer, autor wydanej przez Znak "Europy zimnej wojny".

Grzegorz Niziołek jest profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego i PWST w Krakowie. Zajmuje się polskim teatrem współczesnym, tradycją romantyczną w teatrze i najnowszymi zjawiskami artystycznymi w teatrze polskim i europejskim. Jest autorem publikacji o Jerzym Grzegorzewskim, Jerzym Jarockim, Krystianie Lupie, Krzysztofie Warlikowskim, Włodzimierzu Staniewskim, Grzegorzu Jarzynie. Część z nich została zebrana w tomie "Sny, komedie, medytacje".

Niziołek napisał książki: "Sobowtór i utopia. Teatr Krystiana Lupy" i "Warlikowski. Extra ecclesiam". Jest także autorem monografii poświęconej dramatycznej twórczości Tadeusza Różewicza: "Ciało i słowo. Szkice o teatrze Tadeusza Różewicza". Wspólnie z Tadeuszem Kornasiem wydał antologię "Dziady. Od Wyspiańskiego do Grzegorzewskiego".

Był kierownikiem literackim Teatru Starego w latach 2004-2007, pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym dwóch edycji Festiwalu Rewizje, poświęconych współczesnym reinterpretacjom tekstów romantycznych i antycznych. Od 2008 do 2010 r. pełnił funkcję dyrektora artystycznego Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi. Jest współzałożycielem i wieloletnim redaktorem naczelny czasopisma teatralnego "Didaskalia".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji