Artykuły

Warszawa. Obchody w Narodowym

Trwa święto Teatru Narodowego, który obchodzi 240-lecie. Jubileuszowe uroczystości rozpoczęły się w piątek [11 listopada] od promocji książki "Teatr Narodowy 1949-2004" Magdaleny Raszewskiej. Wczoraj [13 listopada] wieczorem scenie przy Wierzbowej nadano imię Jerzego Grzegorzewskiego, wybitnego inscenizatora i dyrektora Narodowego w latach 1997-2002.

Do soboty oglądać można także jego spektakle w ramach II edycji festiwalu Planeta Grzegorzewski. To przypomnienie przedstawień, które reżyser wprowadził do repertuaru prowadzonego przez siebie teatru i tych powstałych w ostatnich latach jego życia.

Dziś widzowie zobaczą "Sędziów" (godz. 19.30), jutro "Sen nocy letniej" (godz. 19). W czwartek pokazane zostaną dwa spektakle, którymi Grzegorzewski żegnał się z teatrem: "On. Drugi powrót Odysa" (godz. 17) i "Duszyczka" (godz. 21). Przegląd zamknie "Wesele" (godz. 19). Na tym obchodów nie koniec.

W sobotę o godz. 11 na rogu ul. Królewskiej i Marszałkowskiej odsłonięta zostanie instalacja uświetniająca 240 lat Teatru Narodowego. W tym miejscu znajdowała się niegdyś Królewska Operalnia, w której 19 listopada 1765 odbyła się premiera "Natrętów" Bielawskiego, inaugurująca działalność narodowej sceny.

Na obchodach zabraknie jednej z ważniejszych osób współtworzących współczesną historię Teatru Narodowego - Pawła Konica. Od 1995 roku, przez osiem lat, prowadził Teatr Mały, (formalnie scenę Narodowego), gdzie zapraszał najciekawsze spektakle z całej Polski. W 2004 roku został dyrektorem Teatru Telewizji. Zmarł w noc poprzedzającą rozpoczęcie uroczystości w Narodowym.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji