Artykuły

TVP. Internetowy teatr dla szkół

Telewizja Polska zainaugurowała w poniedziałek projekt "Internetowy Teatr TVP dla szkół". Uczniowie podstawówek we wsiach i małych miastach mogli obejrzeć spektakl zrealizowany i transmitowany specjalnie dla nich - "Czarnoksiężnika z Krainy Oz" w reż. Jarosława Kiliana i z muzyką Grzegorza Turnaua - z Teatru im. Słowackiego w Krakowie.

Szkoły wytypowano we współpracy z terenowymi oddziałami TVP. Warunkiem była lokalizacja (małe miejscowości) oraz dostęp do szerokopasmowego internetu.

Pomysł na "Teatr dla szkół" zrodził się w zespole TVP Technologie kierowanym przez Wiesława Łodzikowskiego. Zespół odpowiada za wprowadzenie TVP w cyfrowy świat - to on doprowadził m.in. do tego, że TVP 1 i TVP 2 w systemie naziemnym nadawane są w wersji HD, i pracuje nad rozwiązaniami, które wkrótce pozwolą widzom na wybór ścieżki dźwiękowej do filmu czy wybór między lektorem i napisami.

Pilotażowo sygnał dotarł do stu szkół. Liczba kodów dostępu do transmisji wynika z ograniczeń technologicznych - przeładowanie transmisji oznacza jej zakłócenia.

- Chyba dobrze wyczuliśmy potrzeby, bo odzew mamy niesamowity. Niektórym szkołom musieliśmy dać dodatkowe kody, żeby mogły zorganizować pokaz w kilku salach jednocześnie - mówi Łodzikowski.

"Teatr dla szkół" to spektakle realizowane wprost ze sceny. Czasami ma to być premiera, czasami transmisja próby generalnej, ale zawsze z publicznością. Bo nie chodzi tylko o to, żeby przekazać samą treść sztuki, ale także o to, by choć w części uczniowie mogli poczuć atmosferę prawdziwego teatru. - Przy dobrym nagłośnieniu i emisji obrazu z rzutnika będzie można poczuć ten teatr naprawdę. Razem z charakterystyczną akustyką tego miejsca, szumem widowni i kurtyną - przekonuje Łodzikowski.

W tym roku planowana jest jeszcze jedna premiera w okresie przedświątecznym. Docelowo uczniowie mają oglądać spektakle cyklicznie, raz w miesiącu.

Teatry i aktorzy uczestniczą w programie non profit, jednak wóz do realizacji i transmisji, kamery to w sumie kilkadziesiąt tysięcy złotych. Na razie TVP pozyskuje sponsorów. - Mamy poparcie szefa TVP Juliusza Brauna, bo nasze pojęcie misji okazało się zbieżne - zapewnia Łodzikowski. Może więc jeszcze raz warto się zastanowić nad płaceniem abonamentu?

Teatr na żywo wkrótce zobaczą ponownie widzowie TVP 1. Już 19 listopada w Jedynce spektakl warszawskiego Teatru na Woli "Iluzje" w reżyserii Agnieszki Glińskiej z Dominiką Ostałowską i Krzysztofem Stroińskim.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji