Artykuły

Teatr TV. "Iluzje" Wyrypajewa/Glińskiej na żywo

19 listopada o godz. 20.20 odbędzie się telewizyjna premiera spektaklu Teatru Na Woli w Warszawie - "Iluzje" Iwana Wyrypajewa w reż. Agnieszki Glińskiej. Będzie to kolejna prezentacja spektaklu Teatru Telewizji na żywo.

Historia dwóch małżeństw, które pod koniec życia odczuwają potrzebę rozmowy o uczuciach. Cztery osoby, cztery spojrzenia na wspólne życie. Kto kogo kochał, a komu się zdawało, że kochał? Kto przez kogo był kochany naprawdę? Co w mijającym życiu było rzeczywistością, a co iluzją?

Wyrypajew, pokazując kolejne elementy małżeńskich układanek, tworzy opowieść pełną paradoksów. Spektakl ma strukturę narracyjną, To właściwie kolaż monologów, któ­re się wzajemnie uzupełniają. Reżyserka tworzy na scenie coś na kształt talk-show, inscenizacja wydaje się więc stworzona do realizacji "na żywo" w TV.

Autor: Iwan Wyrypajew

Przekład: Agnieszka Lubomira Piotrowska

Reżyseria: Agnieszka Glińska

Scenografia: Agnieszka Zawadowska

Muzyka: Ygor Przebindowski

Obsada: Dominika Ostałowska (Pierwsza kobieta) , Dorota Landowska (Druga kobieta), Krzysztof Stroiński (Pierwszy mężczyzna), Łukasz Lewandowski (Drugi mężczyzna)

Muzyka na żywo: Piotr Domagalski, Ygor Przebindowski, Jakub Szydło.

Czas trwania: 85 minut (bez przerwy).

Spektakl Teatru Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego w Warszawie - premiera 9.IX.2011 r.

"ILUZJE" - Teatr Telewizji NA ŻYWO - 19.11.2012 godz. 20:20

***

W listopadowym repertuarze Teatru TV także:

"Oskar" (5 listopada) - sceniczna adaptacja książki Erica-Emmanuela Schmitta, "Oskar i pani Róża" przygotowana przez Marka Piwowskiego.

Opowieść Schmitta - zbiór listów pisanych do Pana Boga przez umierającego na białaczkę 10-letniego chłopca - to piękny traktat o wartości życia, o miłości i śmierci, zgodzie na to, co nieuniknione. Wbrew okolicznościom, w jakich powstają listy, nie jest to jednak traktat przygnębiający. Niesie nadzieję, pokazując, jak w obliczu tragedii pokonywać strach, odnajdywać wiarę, nie poddawać się. Książeczka francuskiego autora doczekała się już w Polsce kilku adaptacji teatralnych, wystawiano ją na deskach szczecińskiego Teatru Współczesnego oraz w katowickim Teatrze Śląskim. Telewizyjną wersję przygotował Marek Piwowski, który stworzył piękny i mądry spektakl dla dorosłych i dla dzieci. Do tytułowej roli Oskara zaangażował rewelacyjnego Maćka Matulkę.

Autor: Eric-Emmanuel Schmitt

Przekład: Barbara Grzegorzewska

Scenariusz i reżyseria: Marek Piwowski

Zdjęcia: Jacek Bławut

Muzyka: Adam Galant

Obsada: Maciej Matulka (Oskar), Agnieszka Mandat (Róża), Aleksander Machalica (Doktor), Ola Czarnecka (Niebieska), Wenanty Nosul (Ojciec Oskara), Małgorzata Matulka (Matka Oskara), Maciej Musiał (Stefan Szaszłyk), Adam Fronczak (Pop Corn) i inni

--

"Pielgrzymi" (12 listopada) - sztuka Marka Pruchniewskiego przedstawia zmetaforyzowany obraz polskiego społeczeństwa. Pretekstem jest pielgrzymka, którą grupa ludzi z pewnej parafii odbywa po różnych sanktuariach Europy.

Autor: Marek Pruchniewski

Reżyseria: Maciej Dejczer

Zdjęcia: Arkadiusz Tomiak

Scenografia: Agnieszka Zawadowska i Krzysztof Benedek

Kostiumy: Elżbieta Radke

Obsada: Katarzyna Bujakiewicz (Młoda), Izabela Dąbrowska (Irena Prawdziwa), Edyta Jungowska (Maria Waleczny), Aleksandra Konieczna (Matka), Maria Mamona (Żona Staszka), Dorota Nowakowska (Anna Rojewska), Kinga Preis (Artystka), Krystyna Ulewicz (Pani Zosia), Ewa Telega (Majorowa), Halina Wyrodek (Janina Strzelista), Witold Dębicki (Major), Grzegorz Halama (Kierowca), Cezary Kosiński (Ojciec Jacek), Szymon Kuśmider (Ksiądz Jurek), Henryk Niebudek (Pan Staszek), Paweł Nowisz (Tadeusz Rojewski), Zbigniew Suszyński (Jaskółka), Dariusz Toczek (Młody), Krystian Urbański (Syn).

--

"Transfer" (26 listopada) - sztuka pochodzącego ze Śląska pisarza i dramaturga Stanisława Bieniasza, przygotowana przez Waldemara Krzystka.

Opublikowany na łamach "Dialogu" (nr 10/2001) "Transfer" autor określił jako "komedię w dwóch aktach", chociaż niewiele tu do śmiechu. To zabarwiona ironią, gorzka opowieść o tym, jak trudno być nonkonformistą w czasach transformacji i jak łatwo deformuje ludzi tzw. kapitalizm po polsku. Wszystko wokół się sypie, wymaga remontu. Chodzą słuchy, że plany likwidacji boiska są gotowe. Zarząd kopalni, który najchętniej sprzedałby cały majątek "Iskry", czeka, aż zasłużony klub sportowy spadnie do klasy B i nikt nie stanie w jego obronie. O uratowanie "Iskry" walczy były piłkarz, obecnie trener, Jorg Furgoł. Szuka sojusznika w lokalnej prasie. Prosi o pomoc dawnego działacza sportowego, ale prezes Roman obiecuje tylko, że klub pozostanie niezagrożony, dopóki nie spadnie do II ligi.

Autor: Stanisław Bieniasz

Reżyseria: Waldemar Krzystek,

Scenografia: Barbara Komosińska,

Kostiumy: Barbara Drozdowska, Teresa Piwońska,

Muzyka: Zbigniew Karnecki,

Zdjęcia: Tomasz Dobrowolski,

Obsada: Tadeusz Huk (Jorg), Dorota Pomykała (Zenka), Dominika Łakomska (Sandra), Marcin Dorociński (Edek), Adam Woronowicz (Helmut), Marian Dziędziel (Roman), Marian Makula (Emil), Grzegorz Stasiak (Strażnik).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji