Artykuły

Sopot. Seniuk i Pszoniak spotkali się z widzami

Anna Seniuk, laureatka Wielkiej Nagrody za wybitne osiągnięcia w teatrze telewizji i teatrze radiowym na XII Festiwalu Dwa Teatry i Wojciech Pszoniak, spotkali się w poniedziałek z publicznością w Sopocie.

Spotkania prowadziła Barbara Świąder Puchowska.

Anna Seniuk jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorek. I zdecydowanie jedną z najbardziej wszechstronnych. Artystka występuje w teatrze, filmach kinowych i telewizyjnych , pracuje w teatrze telewizji i teatrze radiowym oraz jest profesorem warszawskiej Akademii Teatralnej.

Seniuk ukończyła krakowską szkołę teatralną i d razu dostała angaż w Starym Teatrze. Jednak stała się znana w każdym domu w czasach PRL-u dzięki telewizji - zagrała żonę głównego bohatera w serialu "Czterdziestolatek" Jerzego Gruzy (oraz w jego kontynuacjach). Parę lat później swoją klasę potwierdziła w "Pannach z Wilka" - filmowej adaptacji prozy Jaroslawa Iwaszkiewicza w reżyserii Andrzeja Wajdy.

Bardzo szybko związała się z Teatrem Telewizji i Teatrem Polskiego Radia - w sumie w obu tych formach zagrała blisko sto pięćdziesiąt razy. W teatrze radiowym zajmowała się także adaptacją i reżyserią; spod jej ręki wyszła m. in. opera radiowa "Balladyna" wg Juliusza Słowackiego, "Nie-Boską Symfonia" na motywach utworu Zygmunta Krasińskiego czy oraz bajka muzyczna "Pchła Szachrajka" Jana Brzechwy. A już niedługo zobaczymy ją w drugoplanowej roli w filmie "Wałęsa" Andrzeja Wajdy.

Wojciech Pszoniak to jedna z największych legend polskiego teatru i filmu. Urodzony we Lwowie aktor świętował niedawno swoje 70. urodziny, jednak ciągle pozostaje artystą aktywnym. Najlepiej kojarzony jest z filmem. Wystąpił w kilkudziesięciu produkcjach, nie tylko polskich, ale również francuskich, angielskich i amerykańskich. Swoje największe role kinowe stworzył w filmach w reżyser Andrzeja Wajdy: Dziennikarza i Stańczyka w "Weselu", Moryca Welta w "Ziemi obiecanej", Robespierre'a w "Dantonie" czy Janusza Korczaka w "Korczaku". Nie można jednak zapominać o innych ważnych rolach Pszoniaka, chociażby głównej w "Bajlandzie" Henryka Dederko, Rudego Josełe w "Austerii" Jerzego Kawalerowicza czy ostatnio - Władysława Gomułki w "Czarnym Czwartku" Antoniego Krauze.

W konkursie spektakli Teatru Telewizji tegorocznych Dwóch Teatrów Wojciecha Pszoniaka zobaczyć można w przedstawieniu "Skarpetki, opus 124". To telewizyjna rejestracja przedstawienia z warszawskiego Teatru Współczesnego w reżyserii Macieja Englerta. w tej komedii o dwóch podstarzałych aktorach Pszoniakowi partneruje Piotr Fronczewski.

Aktor nie stroni także od teatru radiowego; parę lat temu wcielił się m. in. w postać Trumana Capote w słuchowisku "Piękne dziecko" tego amerykańskiego pisarza, opowiadającym o spotkaniu Capote z Marylin Monroe.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji