Artykuły

Witkacy orientalny

Młody reżyser Grzegorz Horst, tegoroczny absolwent PWST w Krakowie, przygotowuje spektakl według dwóch dramatów Witkacego: "Mister Price, czyli Bzik tropikalny" i "Nowe Wyzwolenie". Premiera w sobotę w Teatrze Rozmaitości.

- Fabuła zaczerpnięta jest z "Mister Price'a". Wątki z "Nowego Wyzwolenia" wplecione zostały w rozmaity sposób. Raz są to wspomnienia z dzieciństwa głównej bohaterki Ellinor, kiedy indziej wizja podczas palenia opium - opowiada Grzegorz Horst.

Reżyser nie ukrywa, że ogromny wpływ na decyzję o adaptacji tych dwóch dramatów miały jego podróże po świecie. Zafascynowany filozofią Wschodu, pod wpływem Peter Brooka, Jerzego Grotowskiego, w 1988 roku wyruszył w swoją pierwszą podróż do Indii, Nepalu, Tybetu i Chin. Dalekowschodnie wędrówki kontynuował w następnych latach: przemierzył m.in. Indochiny, Australię, Papuę i Nową Gwineę. Jest przewodnikiem turystycznym i pilotem wycieczek po Azji i Australii.

Podczas ostatniej podróży śladami Malinowskiego i Witkacego zbierał materiały, które później wykorzystał w pracy nad "Bzikiem tropikalnym".

- W spektaklu wykorzystujemy wiele materiałów, które zawdzięczam moim podróżom - dodaje. - Muzykę skomponował pan Bolesław Rawski, ale użyliśmy również nagrań oryginalnych kupionych na tamtejszych targach. Choć mojej fascynacji Wschodem nie da się w tym spektaklu ukryć, staraliśmy się jednak zachować pewien dystans. Spojrzeć na tamtejszą kulturę z naszej europejskiej perspektywy.

Grają: Maria Maj, Magdalena Mirek, Magdalena Kuta, Jolanta Łagodzińska, Maja Ostaszewska, Grażyna Wolszczak, Michał Konarski, Cezary Kosiński, Janusz Łagodziński, Lech Łotocki, Adam Nawojczyk, Janusz Porębski i Mirosław Zbrojewicz.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji