Artykuły

Bydgoszcz. Jest program Bydgoskiego Kongresu Kultury

Już 28 września rozpoczyna się bezsprzecznie najważniejsze w ciągu ostatnich lat wydarzenie kulturalne w regionie kujawsko-pomorskim. W czasie pięciu sesji plenarnych zaprezentują się specjaliści zajmujący się wszystkimi sferami szeroko pojętej kultury.

Celem obrad będzie wypracowanie podstaw dla kulturalnego Masterplanu dla miasta, który zostanie włączony do strategii rozwoju Bydgoszczy. Każda z sesji oparta będzie o jeden z filarów programu "Kultura w Budowie", który stanowi fundament dla prac Kongresu.

W ramach panelu "Uczestnictwo" będziemy dyskutowali m.in. o wpływie kultury na zmiany społeczne, kulturze w Internecie czy współczesnej cenzurze w sztuce. Sesja panelowa "Kreatywność" przyniesie pytania o to czy Polska jest krajem kreatywnych ludzi, jak wygląda edukacja wieku prenatalnego czy kreatywność naszych mediów. Panel "Rewitalizacja" poruszy tematy zarządzania przestrzenią, rewitalizacji kluczowych dzielnic Bydgoszczy, czy rolę ekologii w kulturze. Podczas panelu "Tożsamość" rozpocznie się rozmowa o niezwykle ważnym zagadnieniu tożsamości kulturowo - historycznej miasta nad Brdą. Całość zamknie Wielki Stół, czyli odbywająca się pod hasłem "Współpraca" dyskusja o Masterplanie.

Program Kongresu w wersji ramowej znajdziecie na stronie internetowej www.kulturawbudowie.pl w dziale Program.

Panelom towarzyszyć będą prezentacje wyników prac "stolików", czyli kręgów dyskusyjnych skupionych wobec wybranych tematów jak pozycja literatury, kwestia rezydencji artystycznych, miejsce filmu lub udział seniorów i niewidomych w kulturze (lista stolików: http://kulturawbudowie.pl/kongres/stoliki).

Dyskusje uzupełni szeroki program imprez towarzyszących skupionych pod hasłem Noc Kultury, wśród których znajdzie się trzydniowa akcja "Nie-Zła Sztuka" realizowana w zabytkowym Hotelu pod Orłem, koncerty w klubach i plenerze, działania w galerii Miejskiej BWA, lekcje o kulturze w szkołach i inne.

Żywym centrum informacyjnym Kongresu będzie strona na Facebooku. Dlatego zapraszamy do jej "polubienia": www.facebook.com/kultura.w.budowie.

Kongresowi przewodniczy laureat Paszportu Polityki i dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy Paweł Łysak. Centrum obrad będzie Teatr Polski. Kongres odbędzie się w dniach 28-30 września 2011.

---

Pomoc w sprawach prasowych: rzecznik prasowy BKK Jarosław Jaworski office.kontakt.pr@gmail.com /press@kulturawbudowie.pl; tel. 602 73.14.11, Arkadiusz Hapka arkadiusz.hapka@gmail.com, 504 276.675

***

Skąd się wziął Kongres?

Bydgoszcz otwarcie przyznaje, że w kulturze "ma wiele do zrobienia". Przez dziesięciolecia postrzegana jako miasto robotnicze, nie stawiała kultury w centrum uwagi. Tymczasem ostatnie 20 lat zmieniło miasto. To tu zrodził się w latach 90. XX wieku yass - kreatywny, polski wkład w muzykę światową uosobiany przez takie grupy jak Miłość, Maestro Trytony czy słynny klub Mózg. Stąd wywodzą się znakomici filmowcy - dokumentaliści Maciej Cuske i Marcin Sauter, czy aktorka Roma Gąsiorowska. Tu tworzył swoje pierwsze prace mistrz komiksu polskiego Michał "Śledziu" Śledziński. Bydgoski Teatr Polski stał się jedną z najciekawszych scen w kraju, co potwierdziło przyznanie Paszportu Polityki dla jego dyrektora Pawła Łysaka (jednocześnie przewodniczącego Kongresu). Nie wolno też zapominać o znakomitej Filharmonii, Operze Nova czy BWA.

"Kopem", który obudził bydgoską kulturę był start w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Bydgoszcz wystartowała jako ostatnia z 11 kandydatów. Zaproponowała rewolucyjną i przewrotną strategię. Zamiast chwalić się jak inni, powiedziała "mamy dużo do zrobienia", a swój program nazwała "Kultura w Budowie" opatrując go wizerunkiem pracującego robotnika. ESK został Wrocław, ale w Bydgoszczy nic już nie było takie same. Pojawiła się wiara w kulturę jako strategiczny kierunek rozwoju miasta. Jej dzieckiem jest Bydgoski Kongres Kultury. Tworzące gośrodowiska twórcze mówią "jesteśmy gotowi, by tchnąć w miasto nowego ducha. Uznajmy tylko kulturę za jeden z motorów strategicznego rozwoju miasta".

Bydgoski Kongres Kultury odbędzie się w dniach 28-30 września 2011. Do udziału w nim zaproszone zostały wszystkie środowiska kulturalne, kreatywne i naukowe Bydgoszczy. Strategicznym celem BKK jest nakreślenie fundamentów dla stworzenia Kulturalnego Masterplanu dla miasta Bydgoszczy.

Więcej: www.kulturawbudowie.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji