Artykuły

Lublin. Festiwal Singera

Tyszowce, Szczebrzeszyn, Józefów, Biłgoraj i Lublin - to przystanki na mapie Międzynarodowego Festiwalu Śladami Singera.

17-letni Mayan do Lublina przyjechał z Izraela. W Polsce jest po raz pierwszy, ale stąd pochodzą jego dziadkowie. Wspólnie z kilkudziesięcioma wolontariuszami i pracownikami Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN Mayan będzie jeździł po miasteczkach Lubelszczyzny, w których dzieje się akcja utworów Noblisty Isaaca Bashevisa Singera. - To jest rodzaj przygody, w której wiele mogę się nauczyć. A spotkania z ludźmi zawsze są inspirujące - powiedział nam. Wśród wolontariuszy są także osoby z Ukrainy, Francji i Serbii.

Wczoraj uczestnicy festiwalu wyruszyli w podróż z Placu Zamkowego w Lublinie. Do autokaru z wielkim napisem Międzynarodowy Festiwal Śladami Singera pakowali nie tylko plecaki z ubraniami, ale również sprzęt do żonglerki, czy pokazów ognia. Oczywiście nie mogło też zabraknąć figury Sztukmistrza z Lublina, najważniejszego z singerowskich bohaterów. A potem jeszcze obowiązkowe wspólne zdjęcie i w drogę!

23-letnia Larysa, studentka judaistyki i religioznastwa w Krakowie w trakcie festiwalu będzie uczyć mieszkańców odwiedzanych miejscowości podstaw jidysz. Na wyjazd z Teatrem NN zdecydowało się spontanicznie, ogłoszenie znalazła w internecie. I nie żałuje.

- Grupa jest różnorodna, więc powinno nam się udać razem stworzyć coś nowego. Tutaj na przykład ponownie spotkałam Francuzkę, którą poznałam dwa tygodnie temu w Krakowie, na Festiwalu Kultury Żydowskiej - opowiada Larysa. I dodaje: - Tak naprawdę nie wiemy, czego mamy się spodziewać na miejscu. Na moich warsztatach wiele będzie zależało od tego, kto na nie przyjdzie. Jeśli więcej dzieci, to zajęcia bardziej będą przypominać zabawę, m.in. ze śpiewaniem piosenek.

W programie są także m.in. warsztaty fotograficzne, filmowe, teatralne i plastyczne. Będzie można nauczyć się robienia lalek i biżuterii. W każdej z miejscowości wolontariusze są przez trzy dni. Do Lublina wrócą 24 lipca.

Festiwal jest kontynuacją projektu z 2009 roku, czyli "Wędrownych spotkań z Opowieścią", w trakcie których były na przykład zbierane relacje na temat już nie istniejącej żydowskiej społeczności. Informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej www.singer.teatrnn.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji