Teatry i zespoły

Trwa wczytywanie

Ali Baba

Ali Baba zastąpił Teatr Malickiej, na scenie przy ulicy Karowej 18, w sali na 450 miejsc. Reklamował się jako teatr piosenki i aktualności. Dał trzy premiery, z czego ostatnia odbyła się 2 września 1939 roku. Programy składały się z najbardziej aktualnej satyry, które pisali Julian Tuwim, Marian Hemar, Władysław Szlengel, Jan Brzechwa oraz kierownik artystyczny - Andrzej Włast.

Celność i ironia tekstów kosztowała artystów wysoką cenę. Już kilka miesięcy później, Ludwik Sempoliński musiał ukrywać się do końca wojny, ponieważ był poszukiwany za wykonanie piosenki Hemara Ten wąsik, w programie Orzeł czy Rzeszka. Temat piosenki wprost odnosił się do parodii Adolfa Hitlera. Podporą programów byli m.in.:Mira Zimińska, Władysław Walter, Mieczysław Fogg, Wojciech Ruszkowski, Ina Benita, Alicja Halama, Freda Kleszczówna.

Był to ostatni teatr, który stworzył Andrzej Włast, jednocześnie ostatni, w którym spotkali się najpopularniejsi autorzy dwudziestolecia międzywojennego. Po Ali Babie powstał jeszcze tylko w sierpniu 1939 roku Tip Top i to on zamyka historię przedwojennej rewii.

Ewa Hevelke (2018)

Bibliografia:

  • Edward Krasiński, Warszawskie sceny 1918-1939, PIW, Warszawa 1976
  • Ludwik Sempoliński, wielcy artyści małych scen, wyd. Czytelnik, Warszawa 1977
  • Tomasz Mościcki, Teatry Warszawy. Kronika 1939, Wydawnictwo Bellona, Warszawa 2009

Sezon: 1939 / 1940

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x