Autorzy

Trwa wczytywanie

Thomas Brussig

(ur. 1965, Berlin, NRD)
Powieściopisarz, dramaturg, publicysta, autor scenariuszy filmowych. Należy do najwybitniejszych pisarzy niemieckich przełomu XX i XXI wieku.
Po zdaniu matury w 1984 roku, pracował w wielu zawodach, między innymi jako tragarz, portier, robotnik fabryczny. W latach 1990-1993 studiował socjologię w Soziologie-Studium w Berlin i dramaturgię w Dramaturgie-Studium an der Filmhochschule "Konrad Wolf" Potsdam-Babelsberg.
Debiutował w 1991 roku powieścią "Wasserfarben". Następnie ukazały się "Helden wie wir" (1995) i "Am kürtzeren Ende der Sonnenallee" ("Słoneczna aleja"), która w 1999 roku została uznana w Niemczech za bestseller i sfilmowana przez Leandera Haussmana. Jest to opowieść o dojrzewaniu młodych ludzi żyjących w pobliżu berlińskiego muru.
W swoich utworach często powraca do przełomowego wydarzenia w niemieckiej historii ostatnich lat - upadku NRD i zjednoczenia Niemiec, ukazując z perspektywy jednostki związane z tym procesem problemy.
Monodram "Póki piłka w grze" ("Leben bis Männer") wydany jesienią 2001 miał premierę w grudniu tego samego roku w berlińskim Deutsches Theater. Bohater jest trenerem piłkarskim, który z nostalgią wspomina dawne czasy, kiedy miał zagwarantowaną pracę i mógł bez przeszkód trenować swój zespół. Nie potrafi zaakceptować współczesnej rzeczywistości, z giełdą, sponsorami i telefonami komórkowymi.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji