Artykuły

Gorzów Wlkp. Scena Letnia Teatru im. Osterwy zaprasza

Trwa lato na scenie z ENEĄ w Teatrze im. Osterwy.

W lipcowym programie:

23 lipca, piątek godz. 12.00

"BARDZO BRZYDKA BAJKA, CZYLI NIECH ŻYJĄ DZIECI!"

Studio Teatralne GULIWER z Zielonej Góry

Klasyczna bajka z morałem. Dwaj Aktorzy opowiadają a później inscenizują bajkę o królestwie zwanym Brzydolandią, w którym wszyscy mieszkańcy muszą oszpecać się, by zadowolić króla (okropnie brzydkiego, lecz mającego wysokie mniemanie o swojej urodzie). Doprowadza to do groteskowej sytuacji - poddani są tak szpetni, że nikt nie może nawet na nikogo spojrzeć bez obrzydzenia i gaśnie jakiekolwiek uczucie do drugiego człowieka. Król czuje się świetnie, aż tu nagle królestwie rodzi się tajemnicze dziecko jako owoc miłości, a ponieważ wszyscy wiedzą, że dzieci są piękne, najpiękniejsze na świecie... jak na to zareaguje Król?! Spektakl łączy plan lalkowy z planem "żywym". Szybkie tempo, piosenki ze świetnym tekstem, absorbująca dziecięcą wyobraźnię intryga to niewątpliwe atuty przedstawienia. Dzieci biorą udział w akcji sztuki.

24 lipca, sobota godz. 20.30

"KAMERALNY KONCERT CHOPINOWSKI" -

wyk. KINGA FIRLEJ-KUBICA i WOJCIECH KUBICA

"CHOPIN - PIEŚNI I PIOSNKI" - recital BEATY GRAMZY

Podczas recitalu usłyszymy utwory Fryderyka Chopina w solowym wykonaniu pianistów Kingi Firlej-Kubicy i Wojciecha Kubicy a na zakończenie recitalu para wykona razem utwór na cztery ręce.

Kinga Firlej-Kubica ukończyła z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej w Łodzi. Artystka często koncertuje w Polsce (m.in. Filharmonia Narodowa, Łódzka, Świętokrzyska i Lubelska; występy w Żelazowej Woli i warszawskich Łazienkach), jak i za granicą (we Francji, Niemczech, Holandii, w Chinach i na Litwie). Jest laureatką wielu nagród na konkursach krajowych i zagranicznych, m.in. I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Wilnie (1999).

Wojciech Kubica jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach. W roku 2005 ukończył z wynikiem celującym Mistrzowskie Studia Podyplomowe w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Od 2008 r. jest asystentem w klasie fortepianu prof. Cezarego Saneckiego w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. W wieku 12 lat po raz pierwszy wystąpił z orkiestrą. Jako solista i kameralista koncertował na terenie całej Polski i poza nią (Hiszpania, Niemcy, Rosja, Włochy, Ukraina). Jest laureatem wielu nagród na konkursach krajowych i zagranicznych, m.in. I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Kijowie (2003).

"CHOPIN - PIEŚNI I PIOSNKI" - recital BEATY GRAMZY,

przy fortepianie: Marta Ożelska-Kurzawa

Pieśni Fryderyka Chopina nigdy nie zostały wydane za życia kompozytora; opublikował je dopiero jego przyjaciel, Julian Fontana, w 10. rocznicę śmierci artysty. Chopin komponował pieśni przez całe życie; zazwyczaj powstawały one podczas spotkań towarzyskich, gdy kompozytor, zainspirowany poezją, tworzył do wierszy improwizowaną muzykę.

Beata Gramza (sopran), śpiew solowy studiowała w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Umiejętności szkoliła pod okiem tak wybitnych śpiewaczek, jak: Teresa Żylis-Gara, Ingrid Kremling czy Edith Mathis.

Marta Ożelska-Kurzawa jest absolwentką poznańskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Andrzeja Tatarskiego. Studiowała też w Amsterdamie i Strasburgu.

25 lipca, niedziela godz. 20.30

"EKSPERYMENT ADAM I EWA" / Teatr TM z Warszawy

na podstawie "Pamiętników Adama i Ewy" Marka Twaina

Reżyseria: Tomasz Mędrzak

Scenografia: Tatiana Kwiatkowska

Występują: Agnieszka Sitek i Tomasz Mędrzak,

ze specjalnym udziałem Witolda Pyrkosza w roli Demiurga

Historia rodzącego się uczucia? Historia tak stara, jak świat... Pisząc o sobie i o swojej żonie, Mark Twain w prosty sposób opowiada Historię Stworzenia. Może dlatego jego Adam i Ewa to postaci żywe, pełne temperamentu i na wskroś współczesne. A relacje pomiędzy nimi to kwintesencja spontaniczności, poczucia humoru i... zaangażowania w przedstawienie świata z własnego, kobiecego lub - wręcz przeciwnie - męskiego punktu widzenia.

Niespodzianką jest zaskakująca konwencja przedstawienia, ściśle związana z formą "Pamiętników Adama i Ewy" Marka Twaina. Brak "czwartej ściany", a także dialog z publicznością nawiązują do formy współczesnego kabaretu. Wspaniały, literacki język nadaje spektaklowi szlachetności i sprawia, że dzieło jest ponadczasowe.

Dodatkową atrakcją jest muzyka Fryderyka Chopina, która tworzy oprawę muzyczną przedstawienia.

Gdziekolwiek była ona, tam był Raj

Dodatkową niespodzianką będzie możliwość zakupu po spektaklu książki

o Witoldzie Pyrkoszu pt. "PODWÓJNIE URODZONY",

wydanej przez Wydawnictwo Literackie!

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji