Artykuły

Warszawa. Ukazało się "Wymazywanie" Thomasa Bernharda

Ukazało się pierwsze polskie tłumaczenie powieści "Wymazywanie" Thomasa Bernarda [na zdjęciu], uważanego za jednego z najciekawszych pisarzy austriackich XX wieku. "Wymazywanie", ostatnia powieść Bernharda, została kilka lat temu przeniesiona na scenę przez Krystiana Lupę.

"Wymazywanie", dwuczęściowe przedstawienie, Lupa wystawił w marcu 2001 roku na deskach warszawskiego Teatru Dramatycznego. Spektakl zebrał wówczas entuzjastyczne recenzje. Lupa przeniósł także na scenę kilka dramatów austriackiego pisarza oraz zaadaptował niektóre powieści, np. "Kalkwerk".

Bohater "Wymazywania", Franz Josef Murau, wyrodny syn zamożnej austriackiej rodziny, mieszka w Rzymie. Wiadomość o tragicznej śmierci rodziców budzi w nim koszmarne wspomnienia z przeszłości i pragnienie usunięcia ze świadomości wszystkich wspomnień związanych z rodziną i ojczyzną.

Murau rozpoczyna proces "wymazywania", czyli świadomego zapominania rodziców, którzy ukrywali po wojnie nazistowskich funkcjonariuszy, znienawidzonej ojczyzny, rodzinnej posiadłości, której sama nazwa, Wolfsegg, jest dla bohatera powieści symbolem zakłamania i oportunizmu. "Wymazywanie" to ostatnia, artystycznie najdojrzalsza i najbardziej radykalna w krytykowaniu Austrii powieść Thomasa Bernharda.

Thomas Bernhard żył w latach 19311989, pisał prozę, wiersze i dramaty. Uważany jest za jedną z najwybitniejszych indywidualności literatury niemieckojęzycznej dwudziestego wieku.

Przez całe życie pisarz walczył z poważnymi chorobami, co wywarło ogromny wpływ na jego twórczość. Bohaterami jego powieści są ludzie samotni, nieszczęśliwi, chorzy, nieraz na pograniczu obłędu, opętani obsesjami.

Słynął z krytykowania austriackiego społeczeństwa, zwłaszcza entuzjastycznej postawy Austriaków wobec nazizmu w okresie II wojny światowej. Artysta tak bardzo nie lubił i nie ufał swoim rodakom, że w testamencie zabronił publikowania i wystawiania swoich utworów w Austrii do 2059 roku.

"Wymazywanie" przełożyła z niemieckiego Sława Lisiecka, a książkę opublikowało wydawnictwo W.A.B. W Polsce ukazały się także inne utwory pisarza, m.in. wybór dramatów, powieści "Beton" i "Przegrany".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji