Artykuły

Gorzów Wlkp. Weekend na Scenie Letniej

16 lipca do 18 lipca na Scenie Letniej z ENEĄ Teatru im. Osterwy obejrzymy kolejne spektakle.

16 lipca, piątek godz. 12.00

"SZEWC KOPYTKO i KACZOR KWAK"/ Teatr MER z Łodzi

Reżyseria: Małgorzata Wolańska, Marcin Truszczyński

Scenariusz: Waldemar Wolański wg Kornela Makuszyńskiego

Scenografia: Andrzej Polakowski

Muzyka: Krzysztof Dzierma

Dekoracje i lalki wykonali: Iwona Brzezińska, Andrzej Polakowski

Udział biorą: Małgorzata Wolańska, Marcin Truszczyński

To barwny, rozśpiewany spektakl przeznaczony dla młodych widzów w wieku od 3 do 10 lat. Opowiada on historię małego Szewca, który zamiast robić buty, wciąż psocił i płatał figle tak, że wkrótce stał się prawdziwym utrapieniem dla każdego, kto stanął na jego drodze. W końcu wyruszył w świat szukając nowych przygód. Znalazł przyjaciela Kaczora Kwaka i nauczył się w czasie swej wędrówki, ze można psocić i żartować tak, żeby nieść ludziom radość i uśmiech. Spektakl zrealizowany został przy zastosowaniu technik teatru lalek. Oprawa scenograficzna nawiązuje do klimatu teatru wędrownego: dwoje aktorów dociera ze swym wozem pełnym lalek i dekoracji wszędzie tam, gdzie widzowie zechcą obejrzeć ich spektakl będący radosną zabawą i niosący pogodną refleksję.

17 lipca, sobota godz. 20.30

"POŻEGNALNY KONCERT" / Aktorzy Teatru Narodowego

spektakl na motywach sztuk Stanisławy Fleszarowej-Muskat "Chopin i Zuska" oraz "Ostatni koncert"

Opracowanie: Rafał Odrobina

Występują: Leszek Zduń - Fryderyk Chopin

Anna Grycewicz - Zuska

Rafał Odrobina - fortepian

Tytuł przedstawienia nawiązuje do ostatniego występu Fryderyka Chopina w Warszawie, po którym kompozytor na zawsze opuścił ojczyznę. Koncert ten odbył się 11 października 1830 roku w Teatrze Narodowym. Spektakl ukazuje przygotowania do występu oraz późniejsze relacje z jego przebiegu. Wydarzeniom tym towarzyszy refleksja kompozytora na temat zbliżającej się wielkiej podróży. Wyjazd za granicę stanowi najpewniejszą drogę do dalszego rozwoju i międzynarodowej sławy, jednak Fryderyk obawia się czekającej go na obczyźnie samotności i tęsknoty za bliskimi. Ponadto w obliczu rewolucyjnych nastrojów panujących w Warszawie, pozostanie w kraju wydaje się artyście patriotycznym obowiązkiem. Fryderykowi towarzyszy Zuska, wiejska dziewczyna, pracująca od lat w domu państwa Chopinów, jako niania i garderobiana. Zderzenie dwóch różnych światów, reprezentowanych przez wykształconego artystę i prostą kobietę, wywołuje szereg komicznych sytuacji. W przedstawieniu rozbrzmiewa muzyka Fryderyka Chopina. Obok walców, mazurków, nokturnów i ballad pojawiają się również obszerne fragmenty Koncertu e-moll op.11, który zagrano na pożegnalnym koncercie w 1830 roku. Utwór jest wykonywany w mało znanej wersji na jeden fortepian, którą opracowano w ramach Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina. W spektaklu dochodzi do symbolicznego podziału sceny i ukazania w jej przestrzeni teraźniejszości i przeszłości. Te dwa koegzystujące ze sobą wymiary, obserwowane przez publiczność równocześnie, łączy wspólne medium - muzyka. Wykonywana przez współczesnego pianistę, buduje w jego wyobraźni obrazy z życia kompozytora. Te z kolei przenikają na scenę i materializują się na oczach widza. Konwencja wykorzystująca symultaniczność przedstawienia podkreśla metafizyczną stronę muzyki, jej zdolność do kierowania ludzkimi emocjami oraz ponadczasowość.

18 lipca, niedziela godz. 20.30

"LIRYKI" / Agencja 57 z Krakowa

Występują: Anna Romantowska i Krzysztof Kolberger - recytacja poezji,

Rafał Odrobina - fortepian

W "Lirykach" - mistycznych, melancholijnych, ironicznych - osiąga Słowacki doskonałość sztuki i już one same zapewniają mu pozycję jednego z najwybitniejszych polskich poetów.

Spektakl wypełnią wiersze dotykające filozofii, będące zapisem odczuć pejzażu, dźwięków, obrazów i barw w interpretacji wyjątkowych artystów, którym towarzyszyć będzie akompaniament w wykonaniu pianisty Rafała Odrobiny.

Anna Romantowska - artystka o łagodnym głosie i delikatnych rysach twarzy, potrafi zagrać wbrew swojemu wizerunkowi. Aktorka teatralna (Teatr Narodowy, Teatr Studio) oraz filmowa ("Trzy po trzy", "Kobieta i kobieta", "Jeśli się odnajdziemy", "Krzyk", "Sztuka kochania", "Mała Apokalipsa", "Dzieci i ryby", "Statyści").

Krzysztof Kolberger - doskonały aktor dramatyczny, reżyser teatralny. Na swoim koncie ma mnóstwo niezapomnianych kreacji, w tak głośnych obrazach jak "Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny", "Kornblumenblau", czy "Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy".

Juliusz Słowacki - "Liryki" ("W ciemnościach", "Do matki", "Rozłączenie", "W pamiętniku Zofii Bobrówny", "Smutno mi Boże", "Testament mój", "Matka do syna", "W albumie").

W spektaklu zabrzmią fragmenty i główne tematy utworów Fryderyka Chopina: Walc a-moll op. 34 nr 2, Walc cis-moll op. 64 nr 2, Walc F-dur op. 34 nr 3, Walc E-dur Oeuvre posthume, Nokturn cis-moll Oeuvre posthume, Nokturn f-moll op. 55 nr 1, Nokturn c-moll op. 48 nr 1, Preludium h-moll op. 28 nr 6, Mazurek a-moll op. 17 nr 4, Ballada g-moll op. 23, Scherzo h-moll op. 20, Koncert e-moll op. 11 (wersja na jeden fortepian).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji