Artykuły

Warszawa. Antoni Wit laureatem nagrody im. Norwida

Dyrygent Antoni Wit został tegorocznym laureatem Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida w kategorii "Dzieło życia". W środę ogłoszono także nominacje do tej nagrody Samorządu Województwa mazowieckiego. Laureatów poznamy we wrześniu.

"Antoni Wit jest jednym z najwybitniejszych dyrygentów Europy, którego dorobek na trwałe zapisał się w historii muzyki polskiej. Jego płyty sprzedają się w milionowych nakładach i zdobywają prestiżowe nagrody, a kierowane przez niego orkiestry osiągają wyżyny rozwoju" - napisano w werdykcie jury nagrody.

Antoni Wit urodził się w 1944 w Krakowie. Studiował dyrygenturę u Henryka Czyża i kompozycję u Krzysztofa Pendereckiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. Jest również absolwentem prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Drogę do wielkiej międzynarodowej kariery otworzyła artyście w 1971 druga nagroda na Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. Herberta von Karajana w Berlinie.

"Od blisko dekady Maestro związany jest z Mazowszem, pełniąc funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Narodowej oraz profesora zwyczajnego Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. (...) Dorobek artystyczny Antoniego Wita ma wymiar historyczny. Nagrał ponad 150 krążków i należy do nielicznego grona artystów na świecie, których płyty sprzedano w łącznym nakładzie ponad 3 milionów egzemplarzy. W˙opiniotwórczym brytyjskim przewodniku płytowym The Penguin Guide aż 16 jego nagrań uzyskało najwyższą ocenę" - napisali jurorzy nagrody im. Norwida.

W środę ogłoszono także nominacje do nagrody im. Norwida w pozostałych kategoriach. W kategorii "literatura" otrzymali je: Krystyna Kolińska za książkę "Szaniawski. Zawsze tajemniczy", Marcin Wolski za książkę "Wallenrod" i Andrzej Zaniewski za tom poezji "O krok dalej... Wiersze nie tylko o Mazowszu". W kategorii "muzyka" nominowani zostali: Władysław Kłosiewicz za kierownictwo muzyczne i dyrygenturę Festiwalu Georga Friedricha Haendla w Warszawskiej Operze Kameralnej, Jacek Urbaniak za premierowe nagranie dzieła Sebastiana Fabiana Klonowica "Hebdomas" oraz Henryk Wojnarowski za nagranie "Mszy" Stanisława Moniuszki.

W dziedzinie sztuk plastycznych nominowani do nagrody zostali: Tadeusz Dominik za wystawę "Tadeusz Dominik. Za oknem jest ogród" w warszawskiej Królikarni, Jacek Dyrzyński za indywidualną wystawę w galerii ARS LONGA w Milanówku oraz Antoni Starowieyski za indywidualną wystawę malarstwa w galerii aTAK w Warszawie. W kategorii teatralnej o nagrodę ubiegają się: Jan Englert za rolę Paola w spektaklu "T.E.O.R.E.M.A.T." w reż. Grzegorza Jarzyny (TR w Warszawie), Agnieszka Glińska za reżyserię przedstawienia "Lekkomyślna siostra" (Teatr Narodowy w Warszawie) oraz Grzegorz Małecki za rolę Edka w przedstawieniu "Tango", w reż. Jerzego Jarockiego (Teatr Narodowy w Warszawie).

Nagroda im. Cypriana Kamila Norwida jest przyznawana od 2001 roku przez Samorząd Województwa Mazowieckiego za wybitne dzieło bądź kreację (powstałe w roku poprzedzającym) artystom tworzącym lub mieszkającym na Mazowszu. Od 2005 roku dodatkowo przyznawana jest nagroda za "Dzieło życia" za całokształt twórczości artystycznej. Celem i ideą Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida jest przede wszystkim ukazywanie i promocja wybitnych dzieł i artystów mazowieckich - z pochodzenia lub wyboru. Laureaci nagrody otrzymują okolicznościową statuetkę, dyplom oraz 20 tysięcy złotych, a w przypadku Nagrody "Dzieło życia" 25 tys. zł.

Tegorocznych laureatów poznamy 24 września.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji