Artykuły

Katowice. Laureaci I Przeglądu Małych Form Teatralnych

Oglądanie finałowych przedstawień I Przeglądu Małych Form Teatralnych Z EFSem scenę, to była przyjemność. We wtorek w katowickim Kinoteatrze Rialto, zaprezentowało się sześć najlepszych zespołów amatorskich, które otrzymały dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego, pozostającego w gestii marszałka województwa śląskiego.

Kłopoty jury, które chciało przyznać wyłącznie pierwsze nagrody, to najlepszy dowód na to, że były to pieniądze naprawdę sensownie wydane. A także na to, że w amatorskim ruchu teatralnym tkwi potencjał twórczy, który warto rozwijać na wszelkie sposoby. Do konkursu przystąpiło ponad 30 zespołów.

Ostateczną listę laureatów otwierają zdobywcy I nagrody, czyli Grupa BENGAKU z Czańca, która przedstawiła widowisko pt. Ręce do przytulania. To wzruszająca opowieść przygotowana pod okiem Gabrieli Grabki-Grzechyni o dzieciach tęskniących za miłością i zaufaniem dorosłych. Jury doceniło oryginalne ujęcie tematu, pokazanego z perspektywy porzuconych zabawek, połączenie różnych form prezentacji (aktorstwo, animacja lalek i muzyka na żywo), a także ciekawe ujęcie poszczególnych ról.

Zdobywcy II miejsca - Grupa Coolturalni (gratulacje za pomysł pisowni) ze Świętochłowic zawojowali swoim Miejskim Babilonem nawet konkurentów. Punkty zarobili za ekspres-ję, dyscyplinę sceniczną, a także za interesujące przełożenie trudnego tekstu, książki Raymonda Queneau Ćwiczenia stylistyczne", na aktorskie działania. Spektakl powstał pod reżyserskim okiem Anny Bączek.

W zupełnie innym klimacie rozgrywało się przedstawienie laureatów III nagrody - grupy Znak Zapytania, która pokazała widowisko pantomimiczno-ruchowe pt. Prometeusz i ludzie. Zespół ten, grupujący uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Tychach, od lat pracuje pod artystycznym okiem Krystyny Kuskowskiej i osiągnął wspaniałe rezultaty. Swoją etiudę mitologiczną zatańczyli z takim przejęciem i w takim skupieniu, że od razu było wiadomo: musi być zakwalifikowanie do ścisłej czołówki.

Wyróżnienia, w tym możliwość uczestniczenia w warsztatach prowadzonych przez Teatr Dzieci Zagłębia w Będzinie, otrzymały dzieci ze szkoły w Krzyżanowicach oraz kółko teatralne Baju Baj ze szkoły w Pilchowicach. Jury wyróżniło także Teatr Grodzki z Bielska-Białej.

Tegoroczny Przegląd Małych Form Teatralnych "Z EFSem scenę" zorganizowano pierwszy raz, ale z pewnością będzie kontynuowany. Pieniądze z Europejskiego Funduszu Społecznego pozwalają na rozszerzenie edukacji przez sztukę nie tylko wśród dzieci i młodzieży, ale także wśród osób w każdym wieku. Do konkursu zgłosiły się przecież różne grupy; te z założenia artystyczne, ale także terapeutyczne, językowe, wychowawcze. Okazało się też, że choć każdy uczestnik finałowej zabawy otrzymał jakąś pamiątkę, to dla większości najlepszą nagrodą okazała się możliwość występu na prawdziwej scenie i przed prawdziwą publicznością.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji