Artykuły

Oświęcim. Odsłonieto rzeźbę Józefa Szajny "Przejście"

Kompozycja rzeźbiarska "Przejście" dłuta nieżyjącego już artysty i byłego więźnia Auschwitz Józefa Szajny została odsłonięta w poniedziałek w Oświęcimiu. Będzie ona elementem powstającego tam Kopca Pamięci i Pojednania.

Odsłonięcie było elementem uroczystości upamiętniających 70. rocznicę deportacji pierwszego transportu polskich więźniów politycznych do Auschwitz. W uroczystości uczestniczyli byli więźniowie Auschwitz, m.in. Józef Stós, Kazimierz Piechowski, a także Roman Trojanowski i Jerzy Bogusz.

Kompozycja przypomina bramę z wyciętą sylwetką ludzką. Symbolizuje przejście od czasów pogardy dla podstawowych wartości człowieka do czasów poszanowania godności ludzkiej, odwołujących się do tolerancji, zaufania, miłości bliźniego i idei pojednania.

Kopiec Pamięci powstaje w Oświęcimiu między byłymi niemieckimi obozami kompleksu Auschwitz - Auschwitz I (Stammlager) i Auschwitz II-Birkenau. Jego pomysłodawca, zmarły już prof. Józef Szajna - były więzień Auschwitz i Buchenwaldu - uważał, że jego usypanie będzie realizacją "woli i testamentu" byłych więźniów.

Kamień węgielny został wmurowany 14 czerwca 2007 roku. Podczas uroczystości prof. Szajna mówił o idei Kopca: "Sądziłem, że w wieku XX nastąpiła kulminacja. II wojna światowa była ostatnia. Gdy okazało się jednak, że trzecie tysiąclecie, mimo tych doświadczeń, rozpoczyna się wojną, poczułem

się współwinny. Pomyślałem, że to dlatego, że za mało walczyłem o pokój. (...) W związku z tym zaproponowałem, aby wznosić Kopiec Pamięci Ofiar Ludobójstwa i Pojednania Ludzi na Świecie. Wszyscy zwiedzający ludzie dobrej woli, prezydenci państw, członkowie rozmaitych organizacji, niech przynoszą na Kopiec choćby jeden kamień, jedną grudkę ziemi - także jako swoje oczyszczenie,

katharsis. Wiele musimy czynić, aby chronić nasze życie - z pamięcią o nieżyjących".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji