Artykuły

Kraków. Teatralne atrakcje czerwca

Przed wakacyjnym sezonem teatralnym w czerwcu czeka nas kilka mocnych uderzeń. Będzie groteskowo albo wstrząsająco, uciesznie (i śmiesznie) lub uroczo. A na pewno intrygująco. Do wyboru, do koloru.

Z pogranicza dwóch rzeczywistości

W Starym Teatrze premiera "Wesela hrabiego Orgaza" na podstawie groteskowej, wręcz karykaturalnej powieści Romana Jaworskiego, uważanego za jednego z większych ekscentryków początku XX wieku. Punktem wyjścia do rozważań o schyłku kultury europejskiej i funkcji sztuki jest utopijna fabuła o sporze dwóch amerykańskich bogaczy, którzy z nudów gotowi są zniszczyć świat, pogrzebać kulturę, religię, sztukę. Autor zupełnie nie dba o prawdopodobieństwo zdarzeń - w tym przejaskrawionym świecie obowiązują osobne reguły i zasady rodem z literatury fantastycznej, baśni i powieści utopijnej. Warto jednocześnie zwrócić uwagę na wyjątkowo silne osadzenie w polskiej kulturze, co widać zwłaszcza w zabawie stylami, parodii małopolskiego dialektu i grze z konwencjami.

"Wesele hrabiego Orgaza. Powieść z pogranicza dwóch rzeczywistości Romana Jaworskiego, (...) obfitująca w filozoficzne refleksje, napisana oryginalnym, pełnym neologizmów językiem powieść, to lektura dla wymagających. Nic dziwnego, że teatralna adaptacja tego właśnie utworu okazała się kuszącym wyzwaniem dla duetu Jan Klata i Sebastian Majewski. Oryginalna, obfitująca w niespodzianki historia, która - opowiedziana błyskotliwym językiem scenicznym Jana Klaty - ma szanse po latach trafić do szerokiej widowni" - zaprasza Stary Teatr. W rolach głównych Krzysztof Globisz i Roman Gancarczyk. Premiera 11 czerwca.

Bez ostrzeżenia

W Teatrze KTO premiera "Miasta ślepców" według powieści Portugalczyka José Saramago, laureata Literackiej Nagrody Nobla z 1998 roku. Plenerowa inscenizacja Jerzego Zonia inspirowana jest tą wstrząsającą opowieścią o przekroczeniu wszelkich granic upodlenia człowieka. Rozgrywa się w nieokreślonym mieście w nienazwanym kraju: biała ślepota bez ostrzeżenia dotyka starców, dzieci, kobiety, mężczyzn, słabych i silnych. Władze w pośpiechu zamykają pierwszą grupę w nieczynnym szpitalu psychiatrycznym. Z dnia na dzień uwięziona społeczność zaczyna się rządzić własnymi, twardymi prawami: walka o przetrwanie i władzę, podział ról na oprawców i ofiary. Groteskowy obraz bezradnych, wytrąconych z normalnego życia ludzi staje się historią upokorzenia... Premiera spektaklu 18 czerwca na Rynku Głównym podczas 4. Nocy Teatrów.

Tego jeszcze nie było

Jak śmiechem odreagować nieśpieszną rzeczywistość? Dowiemy się na początku czerwca - w Kinoteatrze Uciecha wystąpi przezabawny duet: Zenon Laskowik i Jacek Fedorowicz z najnowszym programem kabaretowym. Usłyszymy nowe i stare skecze i piosenki. Panom towarzyszyć będzie Kabareciarnia oraz zespół Promile. W czerwcu także cieszące się niesłabnącym powodzeniem "Klimakterium" Elżbiety Jodłowskiej, przezabawna farsa małżeńska "Zimny prysznic" Freda Apke prosto z Warszawy oraz słynny monodram Willy'ego Russella. Niezwykle prawdziwa Agnieszka Schimscheiner, jako tytułowa "Shirley Valentine" opowiada o różnych odcieniach kobiecego życia.

Kasia, gąski i wilk

Przedwakacyjnie: w Teatrze Groteska Grzegorz Kwieciński przedstawi swoją wersję utworu Marii Kownackiej - "O Kasi, co gąski zgubiła". Popularna bajka opowiada o dzielnej gęsiareczce, która chce uratować swoich podopiecznych, porwanych przez czarownice i wilka. W poszukiwaniach pomagają jej życzliwi ludzie, zwierzęta, a nawet... skrzaty. Ciekawe lalki i pełna inwencji scenografia autorstwa Przemysława Karwowskiego, inspirowana folklorem muzyka Jacka Stankiewicza oraz wpadające w ucho piosenki z pewnością zaciekawią najmłodszych. Groteska zaprasza na premierę 12 czerwca.

Ostatnie kuszenie

Łaźnia, przed przerwą wakacyjno-remontową, zaprasza w Noc Teatrów (18 czerwca) na najnowszą realizację Marcina Wierzchowskiego, reżysera "SUPERNOVEJ. Rekonstrukcji" na podstawie spektaklu Zsolta Zeldunga. W "Ostatnim kuszeniu" pojawią się m.in. Maryla Ławrynowicz - reżyserka, asystentka Zeldunga oraz Paweł Bończyk, aktor zafascynowany twórczością rumuńskiego reżysera. Tego samego wieczoru na Dużej Scenie wystąpią studenci Akademii Muzycznej w Krakowie pod kierownictwem muzycznym Andrzeja Zawiszy. Koncert "Dydona i Eneasz" jest zapowiedzią inscenizacji słynnej opery Henry'ego Purcella w reżyserii Awiszaja Hadari, którą Łaźnia Nowa przygotowuje we współpracy z Akademia Muzyczną w Krakowie.

Taneczny Chopin

Z okazji Roku Chopinowskiego Balet Dworski "Cracovia Danza" zaprasza do Starego Teatru na premierę widowiska "Taneczny Świat Chopina". Artyści pokażą różnorodne formy tańców z epoki oraz odkryją przed nami... nieznane oblicze Fryderyka Chopina. "Widzowie podróżują do salonów Europy, w których koncertował i tańczył Fryderyk Chopin, do Hotelu Lambert, gdzie jego Mazurki i Polonezy poruszały wspomnienia o cierpiącej Ojczyźnie, do polskich dworków, w repertuarze których przeplatały się tańce ludowe i szlacheckie - szczęśliwe wspomnienie z dzieciństwa kompozytora" - zapraszają organizatorzy.

Koniec sezonu zbliża się milowymi krokami - korzystajmy w pełni z dobrodziejstw przybytku Melpomeny.

Na zdjęciu: projekt dekoracji do "Miasta ślepców" w Teatrze KTO, Joanna Jaśko-Sroka.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji