Artykuły

Lublin. Teatralna Noc Kultury

Premierowy "Głód" według Hamsuna to najświeższe danie teatralne na tegoroczną Noc Kultury, drugą - obok "Głodu" premierą - będzie spektakl aktorów Teatroterapii "Malowany ptak".

Noc Kultury da też okazję do zobaczenia wielu innych ciekawych przedstawień, które premierę mają za sobą, ale ci, którzy je przegapili, mają szansę to nadrobić.

Przed pójściem na "Głód" warto obejrzeć międzynarodową wystawę fotograficzną "Teatr w obiektywie". Zdjęcia zaprezentowane w Chatce Żaka to plon konkursu fotograficznego, który odbył się w kwietniu i maju 2010 roku w Lublinie i we Lwowie podczas festiwali teatralnych osób niepełnosprawnych. Do udziału w konkursie zgłosiło się około 60 fotografów z dwóch miast, powstało ponad 400 zdjęć, z których najlepsze można obejrzeć na wystawie. Wszystkie prace są tworzone we wspólnej przestrzeni emocjonalnej festiwalu, gdzie w jednym miejscu gromadzą się setki uczestników-niepełnosprawnych artystów i dziesiątki fotografów. W tym konkursie jest prawie niemożliwe zrobienie dobrego zdjęcia bez przeżycia i wewnętrznego wzruszenia.

Wystawa jest wspólnym przedsięwzięciem lubelskiej Fundacja Centrum Arteterapii, Chatki Żaka i lwowskiego Centrum Artystyczno-Terapeutyczne "Neprotoptana stezhyna".

Niepełnosprawnych aktorów Teatroterapii zobaczymy natomiast na placu przed Galerią Centrum, gdzie wystawią "Malowanego ptaka" - spektakl inspirowany powieścią Jerzego Kosińskiego. Utkany z wiecznej potrzeby doświadczenia przez teatr i w teatrze rzeczywistej obecności w życiu - ludzi, którzy jak malowane ptaki Lecha - bohatera z Kosińskiego lecą na spotkanie widza przypadkowego... Niby-aktorzy. Niby-ludzie. Niby-ptaki. Poszukiwacze tożsamości i swojego miejsca w życiu. Spektakl wyreżyserowała Maria Pietrusza Budzyńska.

Natomiast zanim opuścimy Chatkę, żeby obejrzeć "Malowanego ptaka" możemy jeszcze skorzystać z propozycji Teatru Bocznego, który wystawi w Chatce Żaka "M" [na zdjęciu]- spektakl na podstawie powieści "Małż". Główną bohaterką jest Magda - inteligentna, wykształcona dziewczyna, która chce być uczciwa, przede wszystkim wobec samej siebie i wobec własnych ideałów. Nie pozwala jej to pokazywać pośladków ku uciesze szefa - erotomana, kłamać dla uzyskania awansu, udawać kogoś, kim nie jest. Nie potrafi także tolerować zasad narzeczonego. Magda nie chce brać udziału w przysłowiowym wyścigu szczurów, chce żyć szczęśliwie, mieć kochającego mężczyznę i dziecko z nim, chce mieć pracę i zapłacone rachunki i nie chce się bać: o siebie, swoje uczucia i przyszłość.

Kto zawędruje przed Tekturą przy ul. Wieniawskiej obejrzy "Tęczowego Franka". Przedstawienie o nastoletnim homoseksualiście i jego rodzinie, mieszkającej w małym miasteczku. Sztuka ukazuje z jakimi problemami spotyka się główny bohater i jego bliscy w swoim lokalnym środowisku.

Teatr ITP zaś wędruje w musicalu "Prorock" w zupełnie inne tematy. Tytułowy prorok to zwykły człowiek, w którego życiu nagle objawił się Bóg. Zwid? Powołanie? Wezwanie? Bohater toczy walkę duchową ze swoim ego szukając odpowiedzi, czy do realizacji wielkich planów może być wybrany ktoś przeciętny, zwyczajny, niepewny.

W Areszcie Śledczym w Lublinie będzie okazja, żeby przypomnieć sobie "Rozmowy z katem". Wystawi je w Noc Kultury Teatr "Pod Celą". Materiałem do spektaklu była słynna książka Kazimierza Moczarskiego.

Jak w latach poprzednich prawdziwa uczta teatralna czeka tych, którzy zawędrują do Młodzieżowego Domu Kultury "Pod Akacją" na Starym Mieście. Teatr Panopticum pokaże m.in. "Mironię" - program literacko-kabaretowy oparty na tekstach Mirona Białoszewskiego; premierowy spektakl "Manekiny" - sceniczną adaptację prozy Bruno Schulza; "Ojcze nasz" - przedstawienie podejmujące problemy relacji rodzinnych, głównie na płaszczyźnie ojciec-syn, oraz analizujące współczesną sytuację związaną z emigracją zarobkową.

Natomiast Wojewódzki Ośrodek Kultury zapowiada przegląd teatrów młodzieżowych województwa lubelskiego, wezmą w nim udział amatorskie teatry: żywego słowa, plastyczne, taneczne, kabarety, których wykonawcy nie przekroczyli 18. roku życia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji