Artykuły

Od Orkiestry Ósmego Dnia do Rozbitka

Ponad pół wieku upłynęło od momentu otrzymania Oscara przez polskiego kompozytora. W końcu los uśmiechnął się do Jana A.P. Kaczmarka. W niedzielę [27 lutego] okaże się, czy będziemy mieli powody, żeby świętować.

W 1952 r. statuetkę Oscara za muzykę do filmu "Lili" otrzymał Bronisław Kaper. Przed nim w 1941 r. był Leopold Stokowski, nagrodzony za muzykę do animowanego obrazu Walta Disneya "Fantazja". W końcu po 52 latach szansę dostał Jan A.P. Kaczmarek, autor muzyki do "Marzyciela". Kaczmarek urodził się w 1953 r. w Koninie. Najpierw marzył, żeby zostać dyplomatą (studiował na UAM prawo), ale poczas studiów szybko przekonał się, że woli komponować. W latach 70. wspólnie z Grzegorzem Banaszakiem założył Orkiestrę Ósmego Dnia. Powstała ona ze współpracy z zespołem Teatru Ósmego Dnia. - Pamiętam, jak kiedyś pojechaliśmy na wakacje do Puszczy Noteckiej. Teatr jeździł tam ciągle i zatrzymywał się po drodze w popadającym w ruinę zamku. To miejsce nazywało się Rozbitek... - wspomina Lech Raczak, współzałożyciel "ósemek" i ich wieloletni lider. Obecnie w Rozbitku, 60 km na zachód od Poznania, Kaczmarek planuje otworzyć instytut filmowy wzorowany na amerykańskim Sundance Institute Roberta Redforda.

W latach 80. kompozytor z rodziną wyjechał do Stanów. Przyjechał do Polski w 1998 r. Jego plenerowy koncert zakończył ósmą edycję Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Malta".

- Zdarza się, że dziennikarze w swoich tekstach zapominają o jego inicjałach A.P., a z nazwy Rozbitek robią Rozbitkowo - śmieje się Julia Michałowska, polska agentka kompozytora. - To wynika z tego, że chociaż Jan pisał muzykę również do polskich filmów, był w kraju mało popularny. Od chwili nominacji wszystko się jednak zmieniło. Odbieram dziennie kilka telefonów z prośbą o wywiad.

Latem zeszłego roku podczas rozmowy z "Gazetą" Kaczmarek z dużym zaangażowaniem mówił o filmie "Finding Neverland" ("Marzyciel") Marca Forstera, z udziałem Johnny'ego Deppa, Kate Winslet, Julie Christie i Dustina Hoffmana. I właśnie za muzykę do tego filmu dostał nominację do Oscara. Posypały się również inne znaczące nominacje i nagrody: do Złotego Globu, nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA) i National Board of Review dla najlepszego kompozytora roku. To najważniejsze - do tej pory - wyróżnienia, jakie przyznano mu za jego muzykę.

Oscarowa gala na żywo będzie transmitowana w Canal+ w nocy z niedzieli na poniedziałek o godz. 02:00.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji