Artykuły

Warszawa. "Bańka mydlana" dla młodych w Dramatycznym

W Teatrze Dramatycznym trwają próby spektaklu "Bańka mydlana" według scenariusza - pokazywanego również w Polsce - izraelskiego filmu Eytana Foxa i Gala Uchovskiego. To druga odsłona "Młodej sceny" - cyklu przedstawień dla licealistów i studentów.

Cykl edukacyjny Teatru Dramatycznego "Młoda Scena" miał już pierwszą odsłonę w październiku ubiegłego roku. "Wilk" według "Wilka stepowego" w reżyserii Marcina Libera nie był ułatwioną, szkolną wersją powieści Hermana Hessego, ale multimedialnym esejem. W "Bańce mydlanej" punktem wyjścia będzie temat mediów, które stają często nie tylko lustrem, ale też uczestnikiem czy inicjatorem realnych konfliktów. O uwikłaniu "przekaźników" w wojny opowiedzą artyści z Dramatycznego i poznańsko-warszawskiej grupy Korporacja Teatralna.

Spektakl powstaje na podstawie filmu Eytana Foxa i Gala Uchovskiego. Izraelscy artyści i partnerzy życiowi od lat przenoszą na ekran historie o "miękkich punktach" wojny w Strefie Gazy. Kwestionują łatwe podziały, zadają niezręczne pytania. Co się dzieje, gdy "wróg" okazuje się mieć twarz, którą chciałoby się pieścić, dotykać, całować? Oprócz "The Bubble (Ha Buah)" z 2006 roku sukcesy na festiwalach odnosiły także filmy "Spacer po wodzie" i "Yossi & Jagger", ze stale przewijającymi się motywami służby wojskowej, podziałów politycznych i miłości homoseksualnej.

"Bańka mydlana" w reżyserii i adaptacji Andrzeja Pakuły będzie światową prapremierą teatralną scenariusza. - Zdobywanie tekstu, tłumaczenie i przygotowania zajęły nam ponad rok - mówi Andrzej Pakuła. - To nie jest przeniesienie pomysłu Foxa "jeden do jednego". W naszej wersji nie chodzi o zaprezentowanie racji Palestyńczyków i Izraelczyków. Przyglądamy się nowym mediom. Wchodzimy w świat, który dla młodych ludzi jest dziś naturalnym środowiskiem. Jak media przedstawiają konflikty? Jak w nich uczestniczą? Jaka rola przypada w tym nam - użytkownikom, odbiorcom?

W scenariuszu pojawia się motyw namiętności między Palestyńczykiem Ashrafem a Żydem Noamem, który sprowadza ukochanego do dzielonego z przyjaciółmi mieszkania w Tel Awiwie. - Homoseksualizm jest dla ludzi wychowanych w latach 90. tematem na tyle oswojonym, że nie trzeba dziś już przyczepiać do takich historii etykietek "gejowskie love story" - tłumaczy reżyser. - Paradoksalnie właśnie w ramach projektu "Młoda scena" możliwe jest odejście od schematyzacji, uproszczeń. Dla młodych ludzi będzie to po prostu historia miłosna, w której homoseksualizm jest częścią charakterystyki postaci. Przedstawienie konstruujemy wokół problemu "obcego", "wroga", "prezentacji obcości". Oczywiście możemy mówić w ten sposób, bo pracujemy w Warszawie, gdzie przez lata teatry zajmowały się sprawą homoemancypacji.

"Bańka mydlana" zostanie obudowana serią wydarzeń przygotowanych przez różne ośrodki i instytucje. W czerwcu Muzeum Historii Żydów Polskich zaprezentuje przegląd filmów Eytana Foxa.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji