Artykuły

Radom. Kolejowy Teatr Objazdowy uczy dzieci

"Ostrożność to za mało, bo zasady bezpieczeństwa wymagają posłuszeństwa". Dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 9 uczyły się jak bezpiecznie przechodzić przez przejazd kolejowy pod przewodnictwem aktorów.

Akcja Beczpieczny Przejazd - "Zatrzymaj sie i żyj" prowadzona jest już od...

więcej zdjęć "Gwizd lokomotywy. Pisk nagłego hamowania. Krzyk. Trzask pękających szyb i miażdżonej karoserii samochodu. Ofiary. Policja, pogotowie, straż pożarna, prokurator. Szukanie winnych. Statystyki bijące na alarm. Zachowania kierowców na przejazdach wzbudzające trwogę." To scenariusz wypadku na przejeździe kolejowo-drogowym. Został umieszczony na stronie internetowej www.bezpieczny-przejazd.pl.

Akcja Beczpieczny Przejazd - "Zatrzymaj sie i żyj" prowadzona jest już od sześciu lat przez PKP Polskie Linie Kolejowe SA. - Początkowo akcja skierowana była głównie do dorosłych, rozdawaliśmy im ulotki, prowadziliśmy kampanię informacyjną. Teraz skupiamy się na najmłodszych. W ub.r. czytaliśmy dzieciom bajki uświadamiające bezpieczne zachowania na przejeździe kolejnowym, a teraz wyruszyliśmy z przedstawieniem teatralnym, bo w ten sposób najłatwiej do nich trafić - przekonuje Lidia Franczyk, koordynatorka akcji z Zakładu Linii Kolejowych w Skarżysku Kamiennej.

Przedstawienie "Aban i bezpieczny przejazd" przygotowane zostało przez młodych aktorów z grupy KTO, czyli Kolejowy Teatr Objazdowy. Spektakl zawierał proste melodyjne piosenki i składał się z pięciu scen, a dzieci przede wszytskim miały poznać, jakie są zasady bezpiecznego przechodzenia przez przejazd kolejowy. Czy poznały?

- Najpierw trzeba spojrzeć w prawo, potem w lewo, żeby się upewnić czy pociąg nie nadjeżdża. Trzeba bardzo uważać i jak jest przejazd zamknięty, to już nie wolno przechodzić - mówi dziesięcioletnia Karolina Marchewka.

Dzieci wspólnie z aktorami tańczyły i śpiewały. - Przedstawienie bardzo mi się podobało. A najbardziej to Mrówka Pelagiusz, która tupała nóżką i mówiła ciągle "migiem" - słyszymy od Filipa Szmuglisa. Chłopiec ma dziesięć lat. Czasami zdarza mu się przechodzić przez przejazd kolejowy. - Ale zawsze z rodzicami - podkreśla chłopiec. Szkoła, która chciałaby zapoznać dzieci z zasadami bezpieczeństwa na przejeździe kolejowym, może skontaktować się z Biurem Informacji i Promocji PKP Polskie Linie Kolejowe SA. pod numerem tel. 22 47 32 338 w Warszawie i tam uzyskać szczegółowe informacje na temat akcji.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji