Artykuły

Warszawa. Spotkanie z Barbarą Krafftówną

22 kwietnia o godz. 19.00 w Teatrze Collegium Nobilium w cyklu Evviva l'arte: Barbara Krafftówna - gość specjalny. Prowadzenie Rafał Sławoń, wstęp wolny.

Gościem kolejnego spotkania w cyklu Evviva l'arte będzie Barbara Krafftówna. Aktorka filmowa i teatralna, artystka kabaretowa. Słuchaczka konspiracyjnego Studia Dramatycznego Iwo Galla. Aktorka teatrów Wybrzeże, Jaracza w Łodzi, wrocławskich Teatrów Dramatycznych, Teatru Nowej Warszawy, Estrada, Komedia, Dramatycznego, Narodowego, Syreny, Współczesnego w Warszawie. Grała u Swinarskiego, Rene, Dejmka, Wajdy, Axera, Prusa, Kreczmara, a równocześnie w Studenckim Teatrze Satyryków. Jest odtwórczynią znakomitych ról w spektaklach, które zapisały się w historii polskiego teatru: od Alicji w Play Strindberg u boku Tadeusza Łomnickiego, przez role witkacowskie - Kurkę w Kurce wodnej, Wandę Lektorowiczównę w Janie Macieju Karolu Wścieklicy, Dorotę w Matce - po Lulu w Skizie Zapolskiej.

Zagrała w kilkudziesięciu filmach, u Kutza, Wajdy, Morgensterna. Jej - zdaniem wielu - najwybitniejszą kreacją była rola Felicji w Jak być kochaną Wojciecha Jerzego Hasa. Kilku pokoleniom kojarzy się z Honoratą z serialu Czterej pancerni i pies.

Do historii polskiej piosenki przeszły też jej wykonania - przede wszystkim piosenek z Kabaretu Starszych Panów, min. W czasie deszczu dzieci się nudzą, Przeklnij mnie. Zresztą cała twórczość kabaretowa Krafftówny jest nie mniej ważna od jej ról w teatrze i filmie.

W 1982 roku wyjechała do Stanów Zjednoczonych. Grała w polonijnym teatrze, wyreżyserowała Kram z piosenkami Leona Schillera, współpracowała z zespołem studenckim Szkoły Teatralnej Filmowej i Telewizyjnej w Los Angeles. Do Polski wróciła w 1998 roku.

Z okazji jubileuszu 60-lecia pracy artystycznej (2006 r.), Barbara Krafftówna wystąpiła w napisanym specjalnie dla niej monodramie Remigiusza Grzeli Błękitny diabeł, a na jubileusz 80-tych urodzin (2008 r.) - w sztuce Oczy Brigitte Bardot tegoż autora.

W cyklu Evviva l'arte bohaterami spotkań były przede wszystkim pary twórców. Ostatnio min. Piotr Fronczewski i Wojciech Pszoniak, Jacek Dehnel i Eustachy Rylski, Borys Lankosz i Piotr Adamczyk. Zdarzyły się jednak rozmowy z pojedynczymi gośćmi - Czesławem Miłoszem, Jonathanem Carrollem, Per Olovem Enquistem oraz ministrem kultury i dziedzictwa narodowego Bogdanem Zdrojewskim. O nich samych i ich działalności. Barbara Krafftówna przyjęła zaproszenie do takiej rozmowy.

Natalia Adaszyńska, autorka projektu

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji