Artykuły

Radom. Rozpoczynają się II Spotkania z kulturą żydowską

Już po raz drugi w Resursie Obywatelskiej odbędą się Spotkania z kulturą żydowską "Ślad". W programie przedstawienie teatralne, filmy, wystawa fotografii i wycieczka do Szydłowca.

Pierwszy Ślad odbył się rok temu. Była to wspólna inicjatywa Resursy oraz Zbigniewa Wieczorka, polonisty z VI LO, który przez kilka lat realizował z młodzieżą projekt dotyczący edukacji żydowskiej.

- Organizując "Spotkania z kulturą żydowską", chcemy przywrócić pamięć kilkudziesięciu tysięcy dawnych radomian - mówi Renata Metzger, dyrektorka Resursy.

Na inaugurację w Teatrze Powszechnym będzie przedstawienie "Tehillim/Psalmy" Pawła Passiniego. - Spektakl jest unikatowy i warty obejrzenia. Reżyser jest młody ale współpracuje ze Stowarzyszeniem Teatralnym "Chorea", który ma dużo większe doświadczenie. Naprawdę polecam - mówi Marcin Kępa z Resursy. - Po przedstawieniu zapraszamy wszystkich na ul. Podwalną, gdzie kiedyś stała synagoga. Spróbujemy wskrzesić tam na chwilę klimat przedwojennego Radomia - dodaje Metzger.

W organizację przedsięwzięcia od początku zaangażowane było Stowarzyszenie "Żydowskie Motywy", które udostępnia filmy o tematyce judaistycznej . Widzowie obejrzą m.in. "Radegast". Tytuł obrazu to nazwa stacji kolejowej w łódzkim getcie, gdzie zatrzymywały się pociągi z Żydami z Zachodu. Dokument pokazuje różnicę między zamożną żydowską inteligencją z Berlina, Wiednia czy Pragi a ich biedniejszymi, często niewykształconymi "krewnymi" z naszej części Europy. Będzie też film "Dowódca Edelman". O przywódcy powstania w getcie warszawskim opowiadają Bronisław Geremek, członkowie Żydowskiej Organizacji Bojowej mieszkający w Izraelu, Symcha Rotem "Kazik" i Pnina Grynszpan-Frymer oraz przyjaciele z antykomunistycznej opozycji demokratycznej. Wart uwagi jest też krótkometrażowy obraz "Maria i Anna". Reżyser Jacek Knopp skupia się na powojennych losach Marii Drzewieckiej, cudem ocalonej Żydówki. Kobieta sama pragnie też zrobić coś niezwykłego i postanawia adoptować porzuconą przez rodziców sześcioletnią Anię.

W tym roku do współpracy włączył się jeszcze radomski oddział Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, które podsumuje realizowany przez siebie programu nauczania o Holocauście " Szumi pamięci wiatr". - Jego celem było poszerzenie wiedzy o stosunkach polsko-żydowskich wśród nauczycieli - mówi Daniela Bednarczyk z MSCDN.

W sobotę wycieczka do Szydłowca. Wyjazd autokarem o godz. 15 spod Resursy, powrót około godz. 17. - Przed wojną Żydzi stanowili 30 proc mieszkańców Radomia, a w Szydłowcu prawie 60 proc. - opowiada Renata Metzger. - Głównym punktem programu będzie zwiedzanie cmentarza, który jest jedynym w naszym regionie, który zachował się mimo wojny. Znajdują się tam nawet ponad stuletnie macewy - dodaje.

Tego dnia w Centrum Kultury Zamek w Szydłowcu zaplanowano V Dzień Kultury Żydowskiej.

Program:

Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego

Poniedziałek

godz. 18 - "Tehillim/Psalmy" (bilety normalne w cenie 40 zł, ulgowe i zbiorowe 30 zł)

Resursa Obywatelska

Czwartek

godz. 17 - " Cienie w pamięci zatarte" - wystawa fotografii uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. Brandta powstałych pod kierunkiem Jerzego Kutkowskiego;

godz. 17.30 - " Radegast ", dokument, reż. Borys Lankosz, pol., 2008;

godz. 18.30 - " Dowódca Edelman ", dokument, reż. Artur Więcek, pol., 2008;

Piątek

godz. 12 - "Szumi pamięci wiatr"

godz. 17.30 - "Gut Szabes Wietnam", dokument, reż. Ido i Yael Zand. Izrael 2008;

godz. 18.30 - "Obcy IV ", fabularny, reż. Borys Lankosz, pol., 2008;

godz. 19 - "Maria i Anna ", krótkometrażowy, reż. Jacek Knopp, pol. 2008;

Sobota

godz. 15 - "Szydłowieccy Żydzi" - wycieczka do Szydłowca;

Niedziela

godz. 15 - spotkanie z przedstawicielami Stowarzyszenia "Dzieci Holocaustu".

godz. 16.30 - "Radomscy Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata" - prezentacja filmów o odznaczonych tym zaszczytnym tytułem radomianach.

Wstęp na wszystkie imprezy w Resursie Obywatelskiej jest bezpłatny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji