Artykuły

Warszawa. Dziś "Bal w operze" w CBA

Teatr im. Witkacego, Julian Tuwim "Bal w operze", 23.03, Centralny Basen Artystyczny, ul. Konopnickiej 6, początek ogodz. 19, bilety: 30-50 zł.

"Dzisiaj wielki bal w operze. Wszelka dziwka majtki pierze..." - z tym tekstem wśród publiczności we foyer pojawiają się groteskowe postaci. Tak zaczyna się "Bal w Operze", jeden z najbardziej znanych poematów Juliana Tuwima przeniesiony na scenę zakopiańskiego Teatru im. Witkacego.

"Bal w Operze" powstał w 1936 r., ale drukiem ukazał się dopiero po II wojnie światowej. Do tego czasu krążył tylko w odpisach. Czytelnicy w głównych postaciach bez problemu rozpoznawali popularnych, sanacyjnych polityków.

- Czy zdajesz sobie sprawę, że to synteza całego naszego życia, naszej epoki?- pisał krytyk i scenograf Franciszek Siedlecki do poety i tłumacza Seweryna Pollaka. Tuwim ubrał w groteskę obraz ówczesnej Polski. Na wspólny bal zaprosił polityków, generałów, tajniaków i pijaczków, którzy omamieni prasowym bełkotem uwierzyli, że mają do odegrania dziejową rolę. Brzmi aktualnie? Tak też uważa Dziuk, który w 1985 r. z grupą studentów krakowskiej PWST przeniósł się do Zakopanego, by stworzyć jeden z ciekawszych teatrów alternatywnych, dziś będący zawodową sceną. Na patrona wybrali Witkacego i czują go jak nikt. "Bal w Operze" jest w swoim duchu witkacowski. Dziuk gra głównie formą: aktorzy recytują, tańcząc, stojąc na rękach i czyniąc wygibasy na kręcącej się karuzeli. Ale zachwycają precyzją i dbałością o słowo.

Teatr im. Witkacego, Julian Tuwim "Bal w operze", 23.03, Centralny Basen Artystyczny, ul. Konopnickiej 6, początek ogodz. 19, bilety: 30-50 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji