Artykuły

Warszawa. "50 lat Kartoteki" w Dramatycznym

Teatr Dramatyczny przygotowuje akcję "50 lat Kartoteki". Wezmą w niej udział m.in. Anna Baumgart i grupa Suka Off. W projekcie Pawła Miśkiewicza - "Kartoteka.Rekonstrukcja" wystąpi Józef Para - aktor, który grał Bohatera w 1960 r.

W tym roku mija dokładnie pół wieku od prapremiery "Kartoteki" Tadeusza Różewicza, która odbyła się właśnie w Teatrze Dramatycznym. Dramatyczny będzie ten jubileusz świętował przez trzy dni. Wydarzeniem rozpoczynającym jubileusz jest przygotowana pod opieką Pawła Miśkiewicza "Kartoteka. Rekonstrukcja". - Zaprosiliśmy 88 -letniego Józefa Parę, aktora, który grał w prapremierze sztuki postać Bohatera. Razem z nim będziemy próbowali ożywić mit "Kartoteki" - mówi Paweł Miśkiewicz, dyrektor Teatru Dramatycznego.

Drugą częścią akcji będzie wystawa, na której zobaczymy prace artystów sztuk wizualnych jak Anna Baumgart czy grupa Suka Off oraz scenografki Barbary Hanickiej "Znalezione pod spodem". - To instalacja o tym, czym jest pamięć o przedstawieniu, którego się w dodatku nie widziało. Co ją buduje, czym się ona karmi? Wykorzystuję odnalezione lub wyobrażone przedmioty, które wiążą się z przedstawieniem lub z Tadeuszem Różewiczem, a także fragmenty "Kartoteki", cytaty z innych pism Różewicza i specjalnie napisane teksty poetów Adama Zagajewskiego i Bronisława Maja - opowiada Barbara Hanicka. - "Kartoteka" jest dziś bardzo inspirująca. Dla mnie ta wystawa to wspaniały pretekst by powrócić do niej i spróbować stworzyć wokół niej własne kartotekę skojarzeń, wspomnień, wycinków i strzępów - dodaje.

Na zakończenie akcji wyświetlony zostanie film w reżyserii Krzysztofa Korwina Piotrowskiego pokazujący 20 lat, które Tadeusz Różewicz spędził w Gliwicach, gdzie napisał "Kartotekę".

- To jeden z najwybitniejszych tekstów dramatycznych, który zmienił myślenie o teatrze. Rozważania Bohatera o tym czym powinien zajmować się teatr, jaki powinien być bohater wpisują się w dyskurs o współczesnym teatrze - mówi Paweł Miśkiewicz.

Katarzyna Szustow z Dramatycznego dodaje: - Kiedy oglądaliśmy zdjęcia z przedstawienia zauważyliśmy, że był to bardzo nowoczesny spektakl, który mógłby być interesujący także i dziś: tłem wydarzeń był powiększony obraz Chagalla, na scenie można było zobaczyć też nowoczesne sprzęty np. wielką, betonową lampę.

Podkreśla, że spektakl reżyserowała Wanda Laskowska - w latach 60. kobieta - reżyser to była rzadkość.

Wstęp na instalacje jest wolny, a na akcję "Kartoteka. Rekonstrukcja" (piątek, 26 marca o godz. 20.) trzeba wcześniej zarezerwować sobie bezpłatne miejsce wysyłając e-mail pod adres: bow@teatrdramatyczny.pl. Jeśli będzie duże zainteresowanie teatr powtórzy akcję.

"50 lat Kartoteki" jest częścią obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru. Poza wydarzeniami zobaczymy także dwa spektakle przygotowane przez młodych reżyserów pod opieką Krystiana Lupy: "Dlaczego dziecko gotuje się w mamałydze" Magdaleny Miklasz i "Poszerzenie pola walki" Tomasza Węgorzewskiego. W tych dniach pokazywana będzie również pierwsza część tryptyku Krystiana Lupy "Persona. Marilyn".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji