Artykuły

Rzeszów. Obchody 88. rocznicy urodzin Józefa Szajny

Złożeniem kwiatów przed pomnikiem Przejście 2000 [na zdjęciu] autorstwa profesora Józefa Szajny i zapaleniem znicza rozpoczęły się w Rzeszowie w sobotę obchody 88. rocznicy urodzin artysty.

- Profesor Szajna to "niepisany", drugi po Wandzie Siemaszkowej, patron rzeszowskiego teatru. W tym dniu w sposób szczególny chcieliśmy uczcić pamięć o tym wielkim rzeszowianinie i przypomnieć choć w części o twórczości tego wielkiego artysty i reformatora teatru - powiedział dyrektor rzeszowskiego teatru Waldemar Matuszewski.

W ramach obchodów urodzin profesora zaprezentowano także wystawę fotograficzną, na którą złożyły się fotogramy znaczących dzieł teatralnych Józefa Szajny. W programie uroczystości znalazła się także projekcja filmu "Omnia Mea" o życiu i twórczości profesora. Obraz wyreżyserował Stefan Szlachtycz.

Józef Szajna, wybitny scenograf, reżyser teatralny, scenarzysta, teoretyk teatru, malarz i grafik, urodził się w Rzeszowie 13 marca 1922 r., zmarł w wieku 86 lat w Warszawie 24 czerwca 2008 r.

W 1997 roku z okazji 75. rocznicy urodzin artysty i 50 lat jego pracy twórczej w jego rodzinnym Rzeszowie, na specjalnie w tym celu adaptowanym teatralnym poddaszu, utworzono stałą ekspozycję prac Józefa Szajny.

Wszystkie dzieła, które można oglądać w Galerii, są darem profesora dla Rzeszowa.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji