Artykuły

Więcej niż premiera

"Gałązka rozmarynu" w Białymstoku

Siedemdziesiątą rocznicę odzyskania niepodległości uczciliśmy w ubiegłym roku w sposób nie spotykany do tej pory. Przybliżony został ten odległy czas poprzez publikację licznych dokumentów, wznowienie (po półwieczu) prac Józefa Piłsudskiego (chociażby "Moje pierwsze boje"), Dmowskiego i innych postaci z tej barwnej epoki - "wybicia" się Polski na niepodległość.

Listopad 1937 roku był czasem wspomnień, niedawno zmarł Wódz, ale zawsze temu jesiennemu miesiącowi towarzyszyły radosne wzruszenia. Takie też intencje, przypominać o legendzie Legionów, współtworzyć ją, mieli autorzy spektaklu, który zaprezentował Teatr Polski 9 XI 1937 roku, w Warszawie.

Miała wtedy miejsce prapremiera "Gałązki rozmarynu'' Zygmunta Nowakowskiego. Jej autor znany był w przedwojennym Krakowie jako felietonista, miłośnik teatru, zasłynął też jako twórca własnej, tej dziś wydobytej z zapomnienia, sztuki.

Temat legionowy ukazuje Nowakowski inaczej niż można by sądzić, nie ustawia postaci na cokołach. Jak sam pisał: "W prostej anegdocie (...) w dziejach jednego plutonu obejmujących czas od sierpnia 1914 do kwietnia 1915 roku. Chciałem ująć malutki skrawek legendy, której poszczególnymi etapami w moim widowisku są Oleandry, Kielce, Laski, Wigilie w rowach strzeleckich...".

Po prapremierze "Gałązki rozmarynu", Tadeusz Żeleński-Boy w recenzji ze spektaklu zwrócił uwagę na kilka jego elementów, zaznaczył m.in., że "Beztroska, młodość, wesołość, tężyzna, sławny humor legionowy aż kipią na scenie; piosenka milknie nawet wśród huku karabinów maszynowych (...) więcej się mówi o rumie niż o sławie". Ówczesna warszawska publiczność sztukę przyjęła ciepło. Jak dziś odbiorą ją widzowie białostoccy? Czy nie jest to temat zbyt odległy? Czy jeszcze potrafią zanucić "Marsz Pierwszej Brygady" albo "Piechotę"?

"Więcej niż premiera", na którą zostali zaproszeni pracownicy białostockiego MPK, odbyła się w sobotę, premiera zaś w niedzielę, 5 lutego br., w Teatrze im. Al. Węgierki w Białymstoku. Dzisiaj, tj. 6 lutego, spektakl zostanie zaprezentowany dla zaprzyjaźnionych z teatrem zakładów m.in. KZKSiUD, Fast, Uchwytów, PKS, Agnelli, Unitry-Biazetu, Bielpo, Pasmanty.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji