Artykuły

Wraszawa. Wideo wykłady o projektach performatywnych i edukacyjnych

Nowy Teatr zaprasza 3 lutego na seminarium Joanny Warszy z cyklu "Nie-Teatr. O widowiskach z pogranicza sztuki, teatru, życia codziennego i performansu".

Jutrzejsze seminarium to dwa wykłady prezentowane za pośrednictwem komunikatora skype o projektach performatywnych na pograniczu edukacji i sztuki.

Jan Ritsema, reżyser, teoretyk, inicjator PAF / St. Erme, Francja

Performing Arts Forum (PAF)

www.pa-f.net

PAF to miejsce dla osób zawodowo związanych ze sztuką (teatrem, tańcem, sztukami perfromatywnymi, sztuką współczesną, teorią i produkcją kultury), które zainteresowane są badaniem oraz określaniem warunków i kontekstów własnej pracy. Chcą mieć wpływ na warunki i środki produkcji dzieł artystycznych, a nie tylko odpowiadać na dyktat rynku i instytucji.

PAF jest organizacją, która powstała odśrodkowo z inicjatywy reżysera i teoretyka Jana Ritsemy, a także artystów, teoretyków i aktywistów, najczęściej free-lancerów, dla których niepewność jest codziennością. PAF mieści się w dawnej szkole klasztornej na północy Francji w St. Erme. Charakter miejsca zależy od rezydujących w nim osób: czasem może być to samoorganizujący się uniwersytet, forum produkcji wiedzy i dyskursu krytycznego, lub miejsce, w którym można, ale nie trzeba, wspólnie pracować. PAF nie dysponuje budżetem, dysponuje za to czasem i kubaturą, umożliwiając produkcję, wymianę i refleksję na temat własnej pracy.

Ana Vujanovic / Belgrad

TkH (Walking Theory) or how to perform a theoretical activism / teoria jako praktyka

Ana przedstawi niezależną platformę z Belgradu TkH służącą uprawianiu teorii na polu sztuk performatywnych. Aktywizm teoretyczny to strategia konceptualna wynoszenia teorii poza mury akademii i uprawianie jej jako praktyki społecznej przez szeroko rozumianych aktorów świata sztuki. Teoria jest często uważana za dziedzinę uprawianą w zaciszu gabinetów, w instytutach badań, za coś, co nawet kastruje praktykę. TkH - Walking Theory podkreśla jej znaczenie jako żywego organizmu. Misją TkH nie jest rozwiązywanie problemów społecznych ale kontekstualizowanie sztuk perfromatywnych, przemyślenie własnej pozycji, miejsca, praktyki, dyskursu i przekształcanie poczucia 'niemożliwości' we własne, samooragnizującę się działanie.

Ana Vujanovic przedstawi wybór progresywnych działań na pograniczu performatyki i teorii.

Wykłady w jęz. angielskim

Miejsce: Nowy Świat 63, róg Świętokrzyskiej, W-wa

Środa, 3 lutego, 19.00

Wstęp wolny

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji