Artykuły

Wrocławska polihymnia nie wybiera się na urlop

Wrocław stał się w ostatnich latach jednym z najprężniejszych ośrodków muzycznych w kraju. Opera Wrocławska, pracująca od ubiegłego sezonu pod kierownictwem Roberta Satanowskiego, zwróciła uwagę naszej krytyki interesującymi spektaklami (m. in. pierwsza po wojnie inscenizacja "Fidelia" Beethovena), świetną opinią cieszą się chór Cantores Minores Wratislavienses pod kierownictwem Edmunda Kajdasza, a zwłaszcza odgrywająca czołową rolę w życiu muzycznym nadodrzańskiego grodu Filharmonia, którą kieruje równie doskonały muzyk co organizator, Tadeusz Strugała.

WŁAŚNIE przed kilku dniami Filharmonia Wrocławska zakończyła pracowity sezon, który przyniósł 195 różnego rodzaju koncertów w siedzibie i 248 - w terenie.

Zakończenie sezonu bynajmniej nie oznacza, że wrocławska Polihymnia ogłosiła przerwę letnią. Orkiestra symfoniczna z Wrocławia uczestniczy bowiem w Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach, którego kierownictwo artystyczne od kilku lat spoczywa w rękach Tadeusza Strugały.

XXXIII Festiwal Chopinowski w Dusznikach - najstarszy festiwal w naszym kraju - organizowany dla uczczenia pobytu genialnego twórcy Mazurków i Polonezów w tym pięknym uzdrowisku, odbędzie się w dniach od 9 do 13 sierpnia, z udziałem znakomitych pianistów. M. in. z orkiestrą symfoniczną Filharmonii Wrocławskiej pod dyrekcją T. Strugały i J. Salwarowskiego grać będą Neal Larrabee z USA oraz trójka naszych wirtuozów młodego pokolenia - Elżbieta Tarnawska, Ewa Pobłocka i Andrzej Ratusiński. Na recitalach wystąpią świetni pianiści z zagranicy - Igor Żuków z ZSRR, Malcolm Frager z USA, Gyula Kiss z Węgier, Tetsuro Ishikawa z Japonii oraz światowej sławy pianista francuski Vlado Perlemutter.

Od kilku lat festiwale w Dusznikach rozszerzyły swą formułą repertuarową. Obok dominującej, oczywiście, w programach koncertów twórczości Chopina wykonywane będą w tym roku także utwory Franciszka Schuberta (trwa właśnie obchodzony na całym świecie Rok Schubertowski), Franciszki Liszta i Maurycego Ravela.

START w nowy sezon Filharmonia Wrocławska rozpocznie festiwalem oratoryjno-kantatowym "Wratislavia Cantans", który w tym roku - po przyjęciu do Stowarzyszenia Europejskich Festiwali Muzycznych - zyskał rangę międzynarodową. Festiwal organizowany po raz trzynasty odbędzie się w pierwszych dniach września. Przewidziane są występy siedmiu zagranicznych i dziewięciu polskich zespołów oraz wielu znakomitych solistów m. In. śpiewaków Stefanii Woytowlcz, Andrzeja Hiolskiego l Bolesława Pawlusa. Z recitalem wystąpi we Wrocławiu także światowej sławy sopranistka Elisabeth Schwarzkopf.

Jak zawsze, w repertuarze tegorocznego festiwalu znajda się wielkie formy muzyczne m. in. arcydzieło Haendla - "Mesjasz", "Msza polowa" Bohuslawa Martinu, "Msza Głogolska" Leosza Janaczka, "Stabat Mater" Francisa Poulenca, "Requiem" Luigi Cherubiniego, "Wesele" Igora Strawińskiego, "Quo vadis" Feliksa Nowowiejskiego oraz niedawno odkryte we wrocławskiej bibliotece utwory Józefa Elsnera "Msza" i "Veni Kreator".

Festiwale przynoszą splendor i dodają barwy życiu artystycznemu, ale są zawsze dniem świątecznym w działalności każdej placówki kulturalnej. Dlatego nie mniej ważna, a może nawet ważniejsza, jest działalność codzienna, na przestrzeni całego roku. We Wrocławiu nowy sezon 1978/79 przygotowany został bardzo starannie. Zaplanowane zostały 4 cykle koncertów symfonicznych: Arcydzieła symfoniki, Symfonie i divertimenti Mozarta, Muzyka XX wieku oraz Poematy symfoniczne Ryszarda Straussa. Odrębnymi abonamentami objęte będą cykle koncertów kameralnych i chóralnych oraz koncerty chopinowskie. Już piąty sezon prowadzona będzie akcja koncertów dla młodzieży "Filharmonia dla Młodych", która przedstawi cykl "Formy muzyki orkiestralnej".

Na początku kwietnia 1979 Filharmonia wspólnie z miejscową Rozgłośnią Polskiego Radia organizuje tradycyjne Dni Muzyki Organowej i Klawesynowej. We Wrocławiu w przyszłym sezonie gościć będą z wirtuozów zagranicznych m. in. pianiści - Emil Gilels, Stanisław Neuhaus (ZSRR), Dan Atanasiu (Rumunia), skrzypkowie - Andre Gertler (Belgia) i Gidon Kremer (ZSRR) oraz Kwartet im. Schuberta z Wiednia, Turecki Duet Fortepianowy oraz zespół Orkiestry Prezydenckiej z Ankary, której kierownikiem artystycznym i dyrygentem jest od niedawna Tadeusz Strugała.

WYSOKA ranga wrocławskich filharmoników sprawia, że zespół coraz częściej otrzymuje zaproszenia na występy za granicę. W październiku br. orkiestra wrocławska koncertować będzie w NRD, w grudniu - na Węgrzech, a w przyszłym roku w Bułgarii i Turcji, gdzie przewidziane są występy w Ankarze, Istambule i Izmirze.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji