Artykuły

"Głos"

DRAMAT, który nam wczoraj przedstawiono w TV rozegra! się naprawdę. Przed paroma laty do paryskiej kliniki przywieziono kilku jugosłowiańskich atomistów. Szansa uratowania była znikoma. Dawka napromieniowania niemal śmiertelna. Walka o ich życie zmobilizowała cały świat, opinię publiczną. Setki ludzi ofiarowało swą krew i godziło się na eksperyment przeszczepienia szpiku kostnego. Prasa francuska opisywała tę walkę we wszystkich szczegółach. Atomiści Jugosłowiańscy zostali wróceni życiu.,

Zdzisław Skowroński na tej dramatycznej historii oparł scenariusz swej sztuki. Nie była to właściwie sztuka, raczej udramatyzowany dokument - forma znajdująca coraz więcej entuzjastów wśród twórców TV (może i w polskiej TV zyska prawo obywatelstwa).

Spektakl zarówno w formie - odkrywczej i nowej, jak w treści interesujący, stanowi bezsporne osiągnięcie reżysera Jerzego Antczaka, autora Zdzisława Skowrońskiego oraz aktorów z Januszem Warneckim, Hanną Stankówną, Jadwigą Barańską, Zbigniewem Zapasiewiczem, Andrzejem Żarneckim na czele.

Kilka scen tej sztuki zaliczyć można do szczytowych osiągnięć teatru TV. Były głęboko wstrząsające i doskonałe zagrane.

Oto spotkanie poprzez ekran telewizora - dziecko i mąż z wizytą u chorej (wydaje mi się, że to fakt autentyczny). Znakomita gra Stankówny, która wymownym milczeniem, wyrazem oczu wypowiedziała wszystko. Świetne rozwiązanie reżyserskie i realizatorskie.

Inna scena, starcie profesora - Janusza Warneckiego z asystentem (Władysław Głąbik): zastosować na ludziach niewypróbowany do końca eksperyment leczniczy, którego skutki są nie do przewidzenia, czy czekać na rezultat doświadczeń?

Janusz Warnecki stworzył swoją kolejną wielką rolę telewizyjną. Obdarzył profesora mądrością, sercem, niepokojem, głębokim człowieczeństwem. Ujemnie zaciężyło na scenariuszu dążenie do zawarcia w ramach tego udramatyzowanego dokumentu zbyt wielu problemów wiążących się ze skutkami rozbicia atomu. Stąd niektóre myśli i refleksje jakkolwiek mające uzasadnienie w życiu, nie zawsze konsekwentnie, wynikały z sytuacji.

Reżyseria TV Joanny Wiśniewskiej. Wystąpili poza wymienionymi: Borowski, Baciarelli, Kaliszewski, Michnikowski i inni. Scenografia Józef Masłowski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji