Artykuły

Droga do Mekki

Athol Fugard, południowoafrykański dra­maturg, aktor i reżyser nie jest twórcą zupełnie w Polsce nieznanym. Napisana dzie­sięć lat temu "Droga do Mekki" to trzeci z jego utworów, które miały swoją polską re­alizację.

Polska prapremiera tej sztuki odbyła się w Łodzi. Teraz dramat ten wpisuje do swego re­pertuaru Teatr "Wybrzeże" w Gdańsku. Już w najbliższą sobotę na Malej Scenie im. St. Hebanowskiego odbędzie się premierowe przedsta­wienie "Drogi do Mekki" w reżyserii Adama Orzechowskiego. Scenografię projektował Sła­womir Jan Lewandowski, a muzykę skomponował Andrzej Głowiński.

"Droga do Mekki" jest jedną z tych kameralnych sztuk, w których występuje tylko troje postaci, a żadnej z nich nie da się nazwać główną.

W gdańskim spektaklu zobaczymy Halinę Winiarską jako Helenę, Dorotę Kolak w roli opiekunki społecznej Elzy i Andrzeja Nowiń­skiego jako pastora Mariusa. Dramat Heleny polega na konieczności pod­jęcia decyzji o ewentualnym przeniesieniu się do domu starców. To niezwykła osoba, mająca swój autentyczny pierwowzór, który tak zafa­scynował Fugarda, iż zainspirował do napisania sztuki. W pewnym momencie swego życia Hele­na poczuła potrzebę tworzenia i z pasją oddała się rzeźbiarstwu, co wiejskie otoczenie trakto­wało z pewnym dystansem, jako objaw szaleń­stwa. Opowiedziana na scenie historia spotkania tej kobiety z parą przyjaciół staje się pretekstem do ukazania dramatycznego rozdarcia między wewnętrznym poczuciem powinności a realny­mi możliwościami, do postawienia pytań o wolność artysty, sens wiary i poszukiwania absolutu. .

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji