Artykuły

Bydgoszcz. Bogusław Schaeffer na Mózg Festival

Tegoroczny Mózg Festival to piąta edycja przeglądu najciekawszych wydarzeń muzycznych. Ale nie tylko. Po raz pierwszy organizatorzy festiwalu zaprosili wybitnych twórców szeroko pojętej sztuki audiowizualnej.

Poza tym festiwal nie ogranicza się wyłącznie do klubu i teatru. Wydarzenia z nim związane odbędą się również w Muzeum Okręgowym, galerii Kantorek i Galerii Miejskiej BWA.

- Nad tą imprezą pracujemy cały rok - mówi Sławek Janicki, dyrektor festiwalu. - Nie chcę nikogo faworyzować, ale szczególnie dumni jesteśmy z przyjęcia zaproszenia przez nestorów sztuki współczesnej: Bogusława Schaeffera i Evana Parkera.

Bogusław Schaeffer, autor, kompozytor, muzyk zaprezentuje swoją ostatnią sztukę pt. "Mulimedialne coś" [na zdjęciu]. - Schaeffer jest bardzo aktywnym człowiekiem i z dużą przyjemnością zgodził się na występ. W sobotę o godz. 19 zaprezentuje najnowszą surrealistyczną sztukę, w której wystąpi wraz z trzema aktorami - opowiada Janicki.

- Evan Parker to zaś mój idol od chwili gdy zaczaj interesować się muzyką improwizowaną. Jest gigantem i cieszę się bardzo, że bydgoszczanie będą mieli okazję zapoznać się z jego twórczością - dodaje Janicki.

Z innych oryginalnych pokazów - obok performance'ów, instalacji i koncertów - warto zwrócić uwagę na przegląd malarstwa australijskich Aborygenów.

- Muzeum Okręgowe pokaże swoja kolekcję, która otrzymało od Andrzeja Janczewskiego. Szubinianiana, który około 30 lat temu wyjechał do Australii i kolekcjonuje sztukę Aborygenów. Wernisaż wstępem opatrzy John von Sturmer, performer i specjalista od sztuki i szeroko pojętej kultury aborygeńskiej - zapowiada Janicki.

Von Sturmer prawdopodobnie poprowadzi też wykład dla studentów anglistyki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

Dla wielbicieli kultury japońskiej, a zwłaszcza tańca, organizatorzy przygotowali warsztaty butoh. Poprowadzi je Ryuzo Fukuhara, którego 25 listopada będzie można zobaczyć w performance z Seijiro Murayama. - Warsztaty odbędą się 28 listopada i potrwają trzy godziny. Wstęp na nie kosztuje 20 zł. Warto się wcześnie zapisać, ponieważ liczba uczestników będzie ograniczona - podkreśla Sławek Janicki.

Ekipa organizująca festiwal, oprócz gości ze świata bardzo promuje rodzimych twórców. Podczas festiwalu mają oni okazję nawiązać nowe kontakty, które dają możliwość ich dalszego rozwoju, podróży, doświadczeń.

Podczas festiwalu zobaczymy więc Elżbietę Jabłońską, Artura Maćkowiaka, Krzysztofa Gruzę - przedstawiciela Szkoły Bydgoskiej pochodzącego z naszego miasta, a na co dzień mieszkającego w Niemczech, Grzegorza Pleszyńskiego, który podobnie jak poprzednik zamieszkał u naszych zachodnich sąsiadów, Stanisława Stasiulewicza czy Wojtka Zamiarę. Bilet na jeden dzień kosztuje 20 zł, karnet 45 zł. Program festiwalu dostępny na www.mozg.art.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji