Artykuły

Gdańsk. Festiwal All About Freedom

Festiwal All About Freedom to oryginalne i ambitne połączenie wydarzeń muzycznych, teatralnych i filmowych.

Nie ma w Polsce drugiego festiwalu o tak ambitnej nazwie. All About Freedom, wszystko o wolności - czy ktoś jeszcze zapowiada równie wiele? All About Freedom organizowany jest w tym roku po raz trzeci, w Gdańsku, mieście wolności. Za program odpowiada Europejskie Centrum Solidarności, kierowane przez ojca Macieja Ziębę. W poprzednich latach impreza, choć z ciekawie skrojonym programem, miała elitarny, czy jak kto woli, niszowy charakter. Ale w tym roku festiwal rzeczywiście dodał sobie skrzydeł.

Rozgrywany będzie na trzech polach: muzycznym, filmowym i teatralnym. Najciekawsze koncertowe wydarzenie czeka festiwalową publiczność w Święto Niepodległości. W tym dniu w mieście wolności wystąpi L.U.C., czyli Łukasz Rostkowski. L.U.C przyjedzie ze swym najnowszym projektem "39/89". Materiał słowno-muzyczny na tej płycie to komentarze do dramatycznej polskiej historii od 1939 do 1989 roku.

- Musimy pamiętać, ale nie po to, by nienawidzić Rosjan czy Niemców, lecz aby poprzez historię uczyć się lepiej decydować o przyszłości - tłumaczy przesłanie swej muzyki, znanej już wielu fanom z wydanej płyty, Rostkowski. Artyście w gdańskim koncercie towarzyszyć będą prawdziwe muzyczne tuzy polskiego jazzu - Leszek Możdżer, Zbigniew Namysłowski i Michał Urbaniak. Zapowiada się niezwykłe muzyczne wydarzenie.

Występ L.U.C. to danie główne muzycznej części festiwalu, ale nie znaczy to, że inne koncerty to tylko przystawki. Grupa BiFF, która wystąpi 20 listopada, po wydaniu w tym roku swej pierwszej płyty "Ano" zdobyła już fanów wśród ludzi interesujących się przede wszystkim muzyczną alternatywą. Druga propozycja muzyczna, Duet Wildbirds & Peacedrums, oryginalne zestawienie wokalu i instrumentów perkusyjnych, przyjedzie do Gdańska ze Szwecji. Już pierwsza płyta tego małżeńskiego duetu trafiła do topowej dziesiątki najlepszych szwedzkich płyt 2008.

Program filmowy festiwalu jest tak szeroki, że organizatorzy rozkawałkowali go, dla lepszej orientacji, na kilka podnurtów. Obejrzymy zatem filmy artystowskie, obiecujące wyzwolenie przez sztukę, i filmy pokazujące destrukcyjny ładunek ukryty w fałszywie rozumianej wolności oraz obrazy, które zastanawiają się nad tym, czy wolność istnieje jeszcze w świecie poddanym kontroli nowych mediów. Niech to już wystarczy. Wielu widzów przyciągnie z pewnością obraz "Będzie głośno" Davisa Guggenheima, zdobywcy Oscara. Guggenheim bohaterami swego filmu uczynił wielkie gwiazdy rockowej gitary, Jimmmy'ego Page'a, Jacka White"a i Davida Howella Evansa, używającego pseudonimu The Edge. Grali w najbardziej znanych zespołach, są żywą historią rocka. Film daje rzadką okazję poznania ich sposobu myślenia o muzyce.

Organizatorzy ściągnęli na festiwal wiele filmów nagradzanych na festiwalach i przeglądach. Widzowie będą mogli obejrzeć na ekranie najbardziej znane gwiazdy, m.in. Isabelle Adjani, która po sześcioletniej przerwie zagrała we francuskim filmie "Dzień spódnicy". All About Freedom to także dwie polskie premiery - francuskiego filmu "Początek", reżyserowanego przez Xaviera Giannoliego, z udziałem Gerarda Depardieu, oraz "Dla chwili wolności" Arsha T. Riahia. Ten film jest tegorocznym austriackim kandydatem do Oscara. Reżyser będzie gościem specjalnym pokazu.

Na festiwalu dwukrotnie pojawi się kraj, w którym wolność jest szczególnie brutalnie deptana, ale świat łatwo o tym zapomina. Sytuacji w Birmie poświęcony jest dokumentalny film "Birma VJ", zdobywca Nagrody Praw Człowieka na tegorocznym festiwalu w Berlinie. "Birmę" w tytule ma również spektakl "Pani z Birmy", wyreżyserowany przez Annę Smolar monodram, w którym występuje Grażyna Barszczewska. Bohaterką sztuki, tytułową panią z Birmy, jest oczywiście Aung San Suu Kyi, niezłomna obrończyni praw człowieka.

W zupełnie innej rzeczywistości terroru umieszcza nas sztuka "Sprawa Dantona" Stanisławy Przybyszewskiej. Protagonistami tego dramatu są Danton i Robespierre, ojcowie rewolucji francuskiej. Sztuka, nieczęsto wystawiana, jest niezwykle przenikliwym obrazem rewolucyjnego terroru. Szerszej publiczności znana jest z filmowej adaptacji dokonanej przez Andrzeja Wajdę. Przedstawienie "Sprawa Dantona" [na zdjęciu], zaproszone na gdański festiwal, zostało wyreżyserowane w Teatrze Polskim we Wrocławiu przez Jana Klatę, jednego z najgłośniejszych polskich reżyserów teatralnych.

W swoich zapowiedziach organizatorzy piszą, że wolność może mieć dwa wektory - "wolność do" i "wolność od". Lektura festiwalowego programu pozwala powiedzieć, że tych zwrotów i wektorów wolności może być znacznie więcej. Festiwal startuje we wtorek 10 listopada, potrwa do niedzieli 22 listopada.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji