Artykuły

Rzym. Inauguracja festiwalu kultury polskiej Corso Polonia

W Rzymie zainaugurowano w piątek wieczorem 7. edycję festiwalu kultury polskiej Corso Polonia. Do 27 listopada w teatrach, kinach i salach koncertowych Wiecznego Miasta zaprezentowane zostaną polska sztuka, dramaturgia, kinematografia i muzyka.

Po raz pierwszy Corso Polonia, organizowane przez Instytut Polski w Rzymie, odbędzie się w całości poza jego siedzibą. W historycznym Palazzo Blumenstihl nad Tybrem, gdzie mieści się polska placówka kulturalna, trwa bowiem remont kapitalny.

Poszczególne imprezy zorganizowano w tak zaszczytnych i prestiżowych miejscach na kulturalnej mapie włoskiej stolicy, jak audytorium Parco della Musica, aula uniwersytetu La Sapienza, kino Filmoteki Narodowej, Akademia Francuska oraz Węgierska, teatry i znany klub jazzowy.

Po piątkowej inauguracji, która miała nieformalny charakter, dwa pierwsze dni festiwalu kultury dedykowane będą dzieciom. W teatrze kukiełkowym San Carlino w rzymskim parku Villa Borghese odbędą się w sobotę i niedzielę cztery spektakle pod tytułem "Piano, piano, il piccolo Chopin". Opowieść o dzieciństwie Fryderyka Chopina została przygotowano na podstawie książki "Mały Chopin" Michała Rusinka, którą dostanie we włoskiej wersji każdy młody widz przedstawienia.

Ponadto w niedzielę w Cinema Trevi odbędzie się spotkanie z Januszem Gajosem, któremu towarzyszyć będą projekcje filmów z jego udziałem: "Tam i z powrotem" Wojciecha Wójcika oraz najnowszego - "Mniejsze zło" Janusza Morgensterna.

Liczne imprezy 26 i 27 października oraz od 3 do 6 listopada dedykowane będą teatrowi Jerzego Grotowskiego, w 10.rocznicę jego śmierci. To najważniejszy bohater tej edycji festiwalu.

Zapowiedziano między innymi wystawę rzeźb Krzysztofa Bednarskiego w hołdzie artyście, projekcję "Akropolis" w obecności Mai Komorowskiej, międzynarodową konferencję poświęconą twórcy Teatru Laboratorium.

29 października odbędzie się prezentacja pierwszego we Włoszech tomu poezji księdza Jana Twardowskiego, który już zebrał bardzo przychylne recenzje.

7 listopada w rzymskim Audytorium Parco della Musica otwarta zostanie wystawa dedykowana Witkacemu, na której będzie można obejrzeć kolekcję jego zdjęć. Tego samego dnia, w tym samym miejscu zaprezentowane zostanie "Stabat Mater" Karola Szymanowskiego.

Na 12 listopada zapowiedziano przegląd "II wojna światowa w polskiej kinematografii", w ramach którego wyświetlony zostanie m.in. film "Pasażerka" Andrzeja Munka.

Podczas Corso Polonia zaprezentuje się także polska dramaturgia. W Teatro Belli włoscy aktorzy przedstawią sztukę "Żegnaj, Judaszu" Ireneusza Iredyńskiego.

26 listopada w rzymskiej Bibliotece Europejskiej odbędzie się wieczór dedykowany Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu w 90.rocznicę jego urodzin.

Festiwal kultury polskiej zamknie 27 listopada koncert Anny Marii Jopek w klubie Casa del Jazz.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji