Artykuły

Gdańsk. Kamień węgielny pod budowę Teatru Szekspirowskiego

Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Teatru Szekspirowskiego odbyła się w poniedziałek w Gdańsku. Uczestniczyli w niej premier Donald Tusk i minister kultury Bogdan Zdrojewski. Prace budowlane rozpoczną się wiosną przyszłego roku.

Pomysł budowy Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku sięga 1991 r., kiedy to z inicjatywy anglisty, prof. Jerzego Limona powstała Fundacja Theatrum Gedanense, pod patronatem księcia Walii Karola i Andrzeja Wajdy.

Koszt budowy Teatru Szekspirowskiego wyniesie ponad 80 mln zł, z czego 50 mln to dotacja z Unii Europejskiej, resztę sfinansują samorządy: gdański oraz marszałkowski. Budynek, który będzie miał m.in. otwierany dach, zaprojektował włoski architekt Renato Rizzi. Obiekt, w zależności od rozmieszczenia trzech scen i widowni, które nie będą miały stałego miejsca, będzie mógł pomieścić ok. 400-500 osób. Budowa ma potrwać od 2,5 do 3 lat.

Nowy teatr powstanie w pobliżu zabytkowego centrum Gdańska na placu Bogusławskiego.

Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego poprzedziło blisko godzinne widowisko teatralne na Długim Targu pt. "Aktorzy przyjechali" (cytat z "Hamleta") w reżyserii Andrzeja Wajdy.

W przedstawieniu wzięło udział ok. 70 aktorów, m.in.: Mirosław Baka, Grażyna Barszczewska, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Agata Buzek, Andrzej Chyra, Magdalena Cielecka, Piotr Gąsowski, Krzysztof Globisz, Olgierd Łukaszewicz, Anna Mucha, Cezary Pazura, Jerzy Radziwiłowicz, Dorota Segda, Andrzej Seweryn, Maria Seweryn, Wojciech Siemion, Jerzy Stuhr, Leszek Teleszyński, Zbigniew Zamachowski i Ewa Ziętek.

Przedstawili oni na przedprożach kamienic i 20 specjalnie przygotowanych scenach wybrane przez siebie sceny i monologi z dzieł Szekspira. Oprócz języka polskiego, fragmenty utworów angielskiego dramaturga wygłoszono także w jego rodzimym języku oraz po niemiecku.

Na jednym z przedproży przedstawiono fragment "Snu Nocy Letniej", w którym zazdrosną Tytanią była Krystyna Łubieńska, a jej małżonkiem Oberonem - Stanisław Michalski. Krzysztofowi Kolbergerowi podczas recytowania Szekspira towarzyszył akompaniament gitary, Wojciechowi Siemionowi dźwięk wiolonczeli, a Zbigniew Olszewski przyprowadził owczarka starogermańskiego.

Widowisko obejrzało kilka tysięcy osób, które wcześniej odebrały bezpłatne zaproszenia. Długi Targ na czas spektaklu był zamknięty dla przechodniów i turystów.

Happening rozpoczęła i zakończyła odegrana w trzech miejscach Długiego Targu fanfara "Oskar" skomponowana przez Wojciecha Kilara i dedykowana w 2000 r. Andrzejowi Wajdzie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji