Artykuły

Kolacja

Teatr Telewizji, Jean-Claude Brisville, Kolacja, pr. I, godz. 20.05 reżyseria Wojciech Adamczyk, scen. Adam Kilian. Wyst. Władysław Kowalski i Janusz Gajos.

Jest 6 lipca 1815 roku, a więc czas po klęsce pod Waterloo i powtórnej abdykacji Napoleona. Talleyrand zaprosił Fouche do swego pałacu na kolację. Spotykają się przy szparagach, pasztecie z truflami, łososiu, befsztykach z ku­ropatw, szampanie i koniaku by zdecydować o losie Fran­cji. Za oknami pałacu manifestują paryżanie, rzucają ka­mieniami w okna. Fouche jest zwolennikiem republiki, Tal­leyrand przeciwnie, jako zwolennik Bourbonów chce wpro­wadzić na tron przebywającego na emigracji następnego króla - Ludwika XVIII. Jeszcze żyje córka Marii Antoniny i Ludwika XVI, nienawidząca z całego serca królobójcy - Ludwika Fouche. W czasie kolacji dwaj starsi panowie rozważają możliwości, ustalają plan działania; z historii wynika, że obaj mieli patent na nikczemność. Fouche w za­mian za stanowisko ministra w nowym rządzie, zorganizo­wał triumfalny powrót Ludwika XVIII do Paryża.

Dzięki grze Władysława Kowalskiego (Talleyrand) i Ja­nusza Gajosa (Fouche) rozmowa dwóch polityków przy kolacyjnym stole jest niezwykle interesująca. W wykona­niu tego świetnego duetu dialog zyskał na dramaturgii, pikanterii, wiele w nim aluzji do współczesności.

Prapremiera "Kolacji" odbyła się w Paryżu w 1989 roku, a premiera polska w grudniu 1990 roku na Małej Scenie Teatru Powszechnego w Warszawie. Przedstawienie w Teatrze Telewizji jest przeniesieniem właśnie tego spek­taklu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji