Artykuły

Marzenia w teatrze

Po raz drugi przyjedzie do Polski ACHIM FREYER - niemiecki malarz, reżyser i scenograf, jedna z najciekawszych indywidualności współczesnego teatru europejskiego.

W grudniu 2003 r. w warszawskiej Operze Narodowej zrealizował "Potępienie Fausta", teraz na tej scenie od 22 do 25 stycznia zaprosi publiczność na warsztaty "Warten auf Träume" ("Czekanie na marzenia"). Achim Freyer [na zdjęciu] urodził się w 1934 r., studiował grafikę, potem został uczniem Bertolta Brechta i, jak twierdzi, pozostaje pod jego wpływem do dziś. W NRD był na indeksie, wiele jego wystaw zostało zamkniętych przez władze. W 1972 r. udało mu się przedostać do Berlina Zachodniego i szybko zdobył uznanie. Wystawiał m.in. na kolejnych edycjach przeglądu sztuki "Documenta" w Kassel, w Paryżu czy Wiedniu. Największy rozgłos zyskał jednak jako inscenizator teatralny, będąc z reguły jednocześnie reżyserem, autorem dekoracji i kostiumów. Pracuje na scenach dramatycznych i operowych, porusza się swobodnie po różnych epokach, ale niezmiennie tworzy własny autorski teatr. - Człowiek jest dla mnie światem, więc moje spektakle ukazują portret Achima Freyera - powiedział w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej". Szczególnie inspiruje go sztuka jarmarczna i malarstwo naiwne. Przyznaje, że jest wielbicielem twórczości naszego Nikifora.

Od 1988 r. prowadzi także własny zespół - Achim Freyer Ensemble - składający się z aktorów, akrobatów, muzyków, śpiewaków i tancerzy. Zatrudnia ich do spektakli (występują w "Potępieniu Fausta" w Operze Narodowej), realizuje z nimi samodzielne projekty. Achim Freyer Ensemble weźmie udział w warszawskich warsztatach, których tematem są sny i marzenia, bez których tworzenie sztuki byłoby niemożliwe.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji