Artykuły

Świadkowie narodzin

Nie udało się w Awinionie, powiedzie się we Wrocławiu. "Dybuk", najnowszy spektakl Krzysztofa Warlikowskiego, zamiast we Francji będzie miał swą premierę na październikowym II Międzynarodowym Festiwalu Dialog we Wrocławiu.

- Zdarzenia w Awinionie nie mają żadnego wpływu na nasze plany. Premiera "Dybuka" otworzy festiwal - zapewnia Krystyna Meissner, dyrektor Dialogu.

Organizując dwa lata temu pierwszą edycję tej imprezy Krystyna Meissner zaprogramowała ją jako miejsce rozmowy o nowych poszukiwaniach w światowym teatrze. Tegoroczny "Dialog" pod hasłem: "Czy jesteśmy świadkami narodzin nowego teatru?" precyzuje ten zamysł. Wybierając szesnaście spektakli - w tym osiem zagranicznych - Krystyna Meissner szukała przedstawień wartościowych, o których głośno w krajach, gdzie powstały, chociaż niekoniecznie musiały wcześniej trafiać na międzynarodowe festiwale: - Chciałam odejść od zestawu tytułów, stale krążących po europejskich imprezach - mówi Meissner. We Wrocławiu będą one prezentowane tak, aby każdego dnia możliwa była tematyczna dyskusja prowadzona przez krytyków teatralnych. To właśnie istotna nowość, ponieważ dwa lata temu układ spektakli nie zawsze taką dyskusję umożliwiał.

Obok "Dybuka" festiwal zainauguruje brazylijska "Apokalipsa 1,11" Fernando Bonasiego w reżyserii Antonio Araujo, pokazywana w więzieniu w Wołowie koło Wrocławia. Inspiracją do tego przedstawienia było stłumienie przez żandarmerię buntu w Carandiru w 1992 roku, podczas którego zginęło 111 więźniów. Inne spektakle zagraniczne to belgijskie "Czarne ptaki na drzewach" Erica de Voldera (z Gandawy), "Polacy" według "Króla Ubu" Jarry'ego w reżyserii Marco Martinellego (Rawenna), "Rewizor" Gogola w reżyserii Jaunaisa Rigasa Teatrisa (Ryga), "Trzy siostry" Czechowa w reżyserii Stojana Kambarewa (Sofia) czy "W-cyrk robotników" wg ,Woyzecka" Buechnera w reżyserii Arpada Schillinga (Budapeszt). Zestaw uzupełniają dwa teatry niemieckie: hamburski Deutsche Schauspielhaus z politycznym spektaklem "Kandydat (1980). Oni żyją!" Rene Pollescha i monachijski "Sen o jesieni" Jona Fosse wyreżyserowany przez Luka Percevala.

Polskie spektakle to, obok "Dybuka": "Stosunki Klary" Krystiana Lupy z warszawskiego Teatru Rozmaitości, "Morze i zwierciadło" Jerzego Grzegorzewskiego z Teatru Narodowego, "Rewizor" Jana Klaty z wałbrzyskiego Teatru Dramatycznego, "Romeo i Julia" Rimasa Tuminasa z wrocławskiego Teatru Współczesnego i "Martwa Królewna" Mikołaja Kolady z poznańskiego Teatru Polskiego. Propozycję uzupełniają "Kroniki - obyczaj lamentacyjny" Grzegorza Brala z wrocławskiego Teatru Pieśń Kozła i "Made in China" Redbada Klynstry, spektakl grany w mieszkaniu na warszawskiej Pradze, a zrealizowany w koprodukcji z Teatrem Rozmaitości.

Podczas Dialogu odbędą się warsztaty dla młodych krytyków teatralnych, w których wezmą udział studenci z uniwersytetów we Frankfurcie nad Menem, Pradze, Bratysławie, z warszawskiej Akademii Teatralnej oraz uniwersytetów w Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu. Na zakończenie odbędzie się panelowa dyskusja na temat: "Czy jesteśmy świadkami narodzin nowego teatru?", w której wezmą udział reżyserzy i teatrolodzy z krajów uczestniczących w Dialogu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji