Artykuły

Centrum Spotkań Kultur pod znakiem zapytania

Wstrzymane negocjacje i nagrody dla zwycięzców oraz prokuratorskie postępowanie. Stanisław Fiszer tłumaczy, że nie złamał prawa przy orzekaniu w konkursie na lubelskie CSK, tymczasem pojawiają się wątpliwości dotyczące kolejnych sędziów. Nie czekając na ostateczne rozstrzygnięcie sprawy poseł Janusz Palikot zdecydował się jednak wypłacić nagrody zwycięzcom konkursu na projekt CSK. Zaznaczył, że nie wierzy w winę Fiszera i sprawę muszą rozstrzygnąć prawnicy.

Wstrzymane negocjacje i nagrody dla zwycięzców oraz prokuratorskie postępowanie. Stanisław Fiszer tłumaczy, że nie złamał prawa przy orzekaniu w konkursie na lubelskie CSK, tymczasem pojawiają się wątpliwości dotyczące kolejnych sędziów.

W maju konkurs na projekt CSK (popularnie nazywany Teatrem w Budowie) wygrała pracownia "Stelmach i Partnerzy". Komisja konkursowa, opierając się na regulaminie przyznała też drugie i trzecie miejsce. Ale nie oznacza to, że biuro Bolesława Stelmacha zaprojektuje cały obiekt. Wygranego maiły wyłonić dodatkowe negocjacje z urzędem marszałkowskim.

W podziałek "Gazeta" ujawniła niejasną rolę Stanisława Fiszera, przewodniczącego sądu konkursowego na CSK. Firma Fiszera współpracowała z Gray International (szczegóły w ramce), która razem z firmą Dedeco zajęła drugie miejsce w konkursie Na CSK i została zaproszona do ostatecznych negocjacji.

Po tekście Urząd Marszałkowski wstrzymał negocjacje do czasu wyjaśnienia sprawy, pojawiają się natomiast kolejne wątpliwości dotyczące innych sędziów.

Włodzimierz Mucha, który jest partnerem Pracowni Bulanda i Mucha, współpracował z Gray International podobnie jak biuro Fiszera przy projekcie gdańskiej Wyspy Spichrzów. Czy były to relacje biznesowe? Architekt jak do tej pory milczy w tej sprawie. Milczy też Gray International zapytany o szczegóły współpracy z pracownią Muchy.

Architekt się tłumaczy

Fiszer potwierdza, że złożone przez niego oświadczenie, w którym zapewniał, że jego obecność w komisji nie stoi w sprzeczności z prawem o zamówieniach publicznych jest zgodne z prawdą. Chodzi o zapis dotyczący członków komisji wybierającej projekt, którzy nie mogą pozostawać w relacjach biznesowych z ewentualnym wykonawcą w okresie trzech lat wstecz.

Fiszer wyjaśnia, że to nie on osobiście pozostawał przed upływem trzech lat w stosunku pracy lub zlecenia z którymkolwiek z wykonawców startujących w konkursie. Umowę o dzieło architektoniczne z Gray International, która została zrealizowana w 15 września 2006 r., zawarła Krystyna Fiszer, wiceprezes zarządu spółki Fiszer Atelier 41.

Z kalendarium projektu Wyspy Spichrzów zamieszczonego na stronie Gray International wynika jednak co innego. Czytamy w nim, że " 22 czerwca 2006 roku w Dworze Artusa w Gdańsku ma miejsce konferencja zorganizowana przez Gray International i Urząd Miasta w Gdańsku, na której Stanisław Fiszer prezentuje spójną koncepcję urbanistyczno-architektoniczną dla Wyspy Spichrzów w Gdańsku".

Nie czekając na ostateczne rozstrzygnięcie sprawy poseł Janusz Palikot zdecydował się jednak wypłacić nagrody zwycięzcom konkursu na projekt CSK. Odpowiednio 150, 90 i 60 tys, złotych. Zaznaczył, że nie wierzy w winę Fiszera i sprawę muszą rozstrzygnąć prawnicy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji