Artykuły

Warszawa. Inauguracja projektu Teatr i Szkoła

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowe Centrum Kultury inaugurują projekt Teatr i Szkoła (TISZ). Projekt TISZ obejmuje działania z dziedziny pedagogiki teatralnej, realizowane w ramach partnerstwa między teatrem a szkołą podczas sezonu teatralnego. W dn. 15-16 czerwca 2009 w Instytucie Teatralnym oraz w Goethe Institut odbędą się pierwsze spotkania koordynatorów projektu z ramienia teatrów oraz nauczycieli ze szkół partnerskich.

W sezonie 2009/2010 w projekcie TISZ uczestniczy osiem teatrów: Teatr Polski w Bydgoszczy, Teatr im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze, Teatr im. W. Gombrowicza w Gdyni, Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, Teatr Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi, Tatr Współczesny w Szczecinie, Teatr im. Horzycy w Toruniu, Teatr im. Szaniawskiego w Wałbrzychu. W ramach spotkania inauguracyjnego uczestnicy przedstawią założenia współpracy między poszczególnymi teatrami i szkołami oraz zastanowią się wspólnie nad planem strategii projektu.

Inspiracją dla projektu TISZ było berlińskie przedsięwzięcie TUSCH (Theater und Schule), które już od jedenastu lat wzbogaca berliński krajobraz edukacji kulturalnej, obejmując coraz szerszy krąg zainteresowanych. TISZ zakłada powstanie innowacyjnego modelu partnerstwa między teatrami i szkołami. Jego główną ideą jest nawiązanie współpracy między teatrami a liceami ogólnokształcącymi, gimnazjami i szkołami podstawowymi oraz stworzenie przestrzeni dialogu między uczniami i artystami teatru. Projekt otwiera sceny teatralne na spotkanie z młodym człowiekiem i daje szansę na żywą wymianę między twórcą i odbiorcą. Teatr oraz szkoła podpisują kontrakt, na mocy którego obie strony zobowiązują się do wzajemnej współpracy. W ramach projektu TISZ teatr otwiera się na dzieci i młodzież poprzez realizację autorskiego programu. Młodzi ludzie zapoznają się z repertuarem teatru, uczestniczą w próbach, poznają pracę teatru "od kulis", biorą udział w warsztatach do poszczególnych przedstawień oraz w dyskusjach po spektaklach. Pedagog teatralny pracuje z młodzieżą nad autorskim spektaklem, nawiązującym do tematu, problematyki, estetyki, podejmowanej w spektaklach danego teatru. Działania są dokumentowane w formie multimedialnej. Szkoła organizuje konkursy na zaprojektowanie plakatu do spektaklu lub na recenzję, prowadzi klub dyskusyjny.

TISZ stwarza młodzieży i dzieciom przestrzeń do wspólnej aktywności twórczej, co jest dla młodych ludzi szansą na poznanie swoistego rodzaju "alfabetu sztuki teatru", na samodzielne zastosowanie w praktyce języka teatru i, co najważniejsze, na wyrażenie siebie poprzez akt twórczy. Natomiast profesjonalni artyści, pedagodzy teatru, pracując z dziećmi i młodzieżą, mogą podzielić się swoimi zawodowymi kompetencjami, mają szansę zaprezentować swoje dotychczasowe projekty, mogą poznać potrzeby i wrażliwość młodej widowni.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji